- Влада Црне Горе
Министарство финансија Саопштење: У Извјештају Свјетске банке о лакоћи по...
Саопштење: У Извјештају Свјетске банке о лакоћи пословања (Доинг Бусинесс 2012) Црна Гора напредовала за 10 мјеста
Свјетска банка објавила је Доинг Бусинесс извјештај (Извјештај о лакоћи пословања) за 2012. годину, којим су и ове године обухваћене 183 економије. Од 183 економије, 125 је спровело укупно 245 реформи, највише у областима започињања бизниса, добијање кредита, плаћања пореза, затварања бизниса, регистрације непокретности и прекогранична трговина. Највише реформи и ове године спровеле су земље источне Европе и централне Азије.
Листа 10 прворангираних се није значајно промијенила у односу на 2011ДБ, са изузетком што су се Норвешка, Велика Британија и Ирска „прерасподијелиле“ у скору од 6. до 10. мјеста, док се Шведска и Саудијска Арабија нијесу нашле у топ 10. Ово значи да је Сингапур и даље на лидерској позицији по лакоћи обављања бизниса. Од 10 прворангираних земаља, 4 није направило ниједну реформу и то: Сингапур, САД, Норвешка и Ирска.
У топ 10 земаља које су навише унаприједиле лакоћу обављања бизниса спадају Мароко, Молдавија, Македонија, Сао Томе и Принципе, Латвија, Кабо Верде, Сијера Леоне, Бурунди, Соломонска острва, Кореја, Арменија и Колумбија.
У калкулацију лакоће пословања ове године по први пут је уврштен индикатор “добијање прикључка за електричну енергију”, што је утицало да Свјетска банка изврши ревизију прошлогодишњег ранга земаља. Индикатор обухвата процедуре, вријеме и трошкове које власник складишта у индустријској зони града који је највећи бизнис центар у држави и има 1.300 м2, треба да спроведе да би добио прикључак на електроенергетску мрежу.
Црна Гора у Доинг Бусинесс 2012
У Извјештају Свјетске банке о лакоћи пословања за период јул 2010. – јун 2011. године (Доинг Бусинесс 2012), Црна Гора је заузела 56. мјесто од укупно рангиране 183 земље. У поређењу са прошлогодишњим Извјештајем, Црна Гора је у укупном рангу остварила напредак за 10 мјеста.
Због промјене у методологији у 3 индикатора (плаћање пореза, добијање кредита и издавање грађевинских дозвола) и укључивања новог индикатора (добијање прикључка за електричну енергију), Свјетска банка је извршила ревизију налаза прошлогодишњег Извјештаја. С тим у вези, Црној Гори је за период јул 2009. – јун 2010. године (ДБ2011) додијељено 56. мјесто.
У 5 од укупно 10 индикатора, Црна Гора је забиљежила бољи резултат у односу на прошлу годину, и то у областима започињања бизниса (+4), регистрације непокретности (+8), добијања кредита (+24), плаћања пореза (+31) и извршења уговора (+2).
Званично, сходно извјештају, Црна Гора је забиљежила 3 реформе што је ставља у ред 23 земље које су направиле толико реформи. Реформе су препознате у 3 индикатора и то: започињање бизниса, плаћање пореза и затварање бизниса.
У области „започињања бизниса“, увођењем “оне стоп схопа” за регистрацију предузећа, новим привредним субјектима омогућено је да на једном мјесту региструју предузеће, пријаве се за општу пореску регистрацију, добију ПДВ, акцизни и царински број.
У области “плаћања пореза”, Црна Гора је поједноставила поступак плаћања, чинећи га лакшим и јефтинијим за привреду. Настављена је реализација пројекта обједињене регистрације и наплате пореза на доходак и доприносе за обавезно социјално осигурање, који је започео у марту 2010. године. Спроведена реформа се огледа у измјени регулативе, смањењу доприноса за обавезно социјално осигурање и спајању неколико образаца у јединствену пријаву за регистрацију обвезника и осигураника.
У области “затварања бизниса”, донешен је нови Закон о стечају којим су дефинисана основна стечајна начела и афирмисано начело хитности и ефикасности стечајног поступка, што је постигнуто прецизирањем и скраћивањем рокова за поступање свих органа стечајног поступка.
Такође, Црна Гора је забиљежила пад у областима „издавања грађевинских дозвола“ (-12) и „заштите инвеститора“ (-1).
Уважавајући чињеницу да су закони који третирају процедуру издавања грађевинских дозвола, у циљу поједностављења ове процедуре, донешени након што је Доинг Бусинесс завршио верификацију спроведених реформи за овај Извјештај, реформа није могла имати утицаја на наш скор у овогодишњем Извјештају.
У области “заштите инвеститора” наша земља је забиљежила пад од једног мјеста, иако није дошло до промјене у процедурама и трошковима у односу на прошлогодишњи Извјештај. Црна Гора је назадовала за 1 мјесто првенствено због напретка осталих земаља у овом индикатору.
Од земаља у региону боље од Црне Горе су рангиране Македонија (22) и Словенија (37), док су лошије рангиране Хрватска (80), Албанија (82), Србија (92), Босна и Херцеговина (125) и Косово (117).
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА