Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Вицеадмирал Драган Самарџић на поморском симпозијуму у Њупорту

Објављено: 21.10.2011. 21:14 Аутор: Мод

На америчком Морнаричком ратном колеџу, у Њупорту, Род Ајленд, од 18. до 21. октобра одржан је 20. јубиларни Интернационални Сеапоwер Симозијум, на којем је учествовао начелник Генералштаба Војске Црне Горе вицеадмирал Драган Самарџић.

На маргинама ИСС-а вицеадмирал Самарџић имао је више билатералних састанака са регионалним и глобалним лидерима.

Симпозијум је отворио командант морнарице САД, адмирал Јонатхан Греенерт, који је свјетским морнаричким лидерима пожелио добродошлицу и истакао да је ово највећи састанак морнаричких свјетских лидера.

Греенерт је оцијенио да је успјех у обради заједничких морнаричких питања као што су пиратерија, тероризам, смањивање могућности за кријумчарење оружја за масовна уништења и спровођење контроле рибарских граница, могућ само уз морнаричку сарадњу и заједничко дјеловање јер ниједна држава на свијету није у могућности да се самостално квалитетно супротстави овим изазовима.

Греенерт је нагласио да чак и ако је пиратерија у Аденском заливу опала за 70% од 2009.године, нације морају наставити да побољшавају партнерство кроз поморске вјежбе и симпозијуме, као што је ИСС. "Ове вјежбе и партнерства су заиста су потврда напретка" казао је Греенерт.

Учењем, увјежбавањем и заједничким радом, нације ће увећати свјесност о стању на мору, што доводи до повећања повјерења међу лидерима и омогућава нацијама много бржи рад на садржају сукоба прије ескалације.

ИСС аудиторијуму обратио се и амерички Секретар одбране Леон Панетта који је подвукао да је симпозијум највеће окупљање поморских лидера у историји, те да учесници морају наставити да граде чврсто повјерење и међусобну сарадњу у циљу сигурности и безбједности поморског простора.

"Овај симпозијум пружа драгоцјену прилику за све вас, поморске лидере, да обликујете пут напретка и да изађете са рјешењем за садашње и будуће изазове", казао је Панетта.

Предсједник америчког Поморског ратног колеџа, контраадмирал Јохн Цхристенсон у свом уводном обраћању рекао је да је први ИСС окупио 80 високо рангираних преставника 37 држава, а овај број се непрестано увећава посљедњих 42 године. Он је исказао жељу да ће њихов боравак у Њупорту створити предуслове за размишљање и за изградњу веза кроз познанства.

Тема овогодишњег симпозијума је "Безбједност и просперитет кроз поморско партнерство". Као дио овог догадјаја, три дискусиона панела су се фокусирала на питање како поморска безбједност предупређује поремећаје који могу имати неповољан утицај на национални, регионални или глобални просперитет: "Глобалне перспективе: Изазови за поморску безбједност", "Изван МДА: Изградња одговорног партнерства" и "Поморска безбједност: нарастајући захтјеви, прилагодљива/флексибилна партнерства". Поред панела одржане су "бракеоут сесије" на којима се по регионима разговарало о актуелним питањима, ризицима, пријетњама, иницијативама и пројектима.

Током Симпозијума у поморској бази Њупорт везан је најновији морнарички борбени брод, тримаран УСС Индепенденце (ЛЦС2) на коме је Државни секретар за морнарицу САД уприличио пријем за највише званичнике.

Од првог одржаног 1969. године, ИСС је постао највеће окупљање поморских лидера у историји. ИСС обезбјеђује форум за све свјетске морнаричке лидере да дискутују о заједничким морнаричким изазовима и да промовишу међународну сарадњу у поморској безбједности. Дискусије нуде могућности за будућу регионалну и интернационалну сарадњу у тражењу рјешења за глобалне поморске изазове.

mod

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?