Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју Ане Ивановић, помоћнице министра финансија за имовинско - правне послове, за "Дан", 24. октобар 2011. године

Објављено: 24.10.2011. 16:50 Аутор: Ивона Михајловић
Свако, прије свега на личном нивоу, а затим и професионалном, сноси одговорност за квалитет свог рада, изјавила је помоћница министра финансија за имовинскоправне односе Ана Ивановић, одговарајући на питање како коментарише оптужбе за корупцију службеника катастра.

- Када постоји довољно доказа за евентуалне злоупотребе положаја и коруптивне радње, сматрам да свако има обавезу да такве аномалије пријави надлежним органима, који, не сумњам, предузимају све законске мјере за санкционисање оваквог поступања - рекла је Ивановић.

Колико је праведно да се необиљежена имовина уписује на државу зато што је власник одсутан, имајући у виду да је у прошлом вијеку национализована огромна имовина, која вјероватно никад неће бити враћена стварним власницима или насљедницима?

То питање је детаљно регулисано Законом о државном премјеру и катастру, прецизније чланом 36. У пракси то значи да у случајевима када се приликом обиљежавања граница непокретности не може утврдити идентитет имаоца права, орган управе треба да изврши упис државне својине у корист Црне Горе, као и забиљежбу да је непокретност необиљежена. Та забиљежба спречава имаоца права располагања да у року од 10 година отуђи непокретност. Сматрам да се, из разлога правне сигурности, ради о разумном року, који ће сваком савјесном власнику ићи у корист. Ако се у периоду од 10 година ималац права појави, докаже своје право и о свом трошку обиљежи границе непокретности на коју полаже право, орган управе извршиће промјену уписа и брисање забиљежбе.

Питање повраћаја национализоване имовине регулисано је Законом о повраћају одузетих имовинских права и обештећењу, који је, уз измјене и допуне из 2007, у примјени пуних седам година. Влада ће свакако и даље улагати напоре на ефикасној и пуној примјени закона, па очекујемо да ће процес реституције у наредном периоду, уз већи квалитет донијетих одлука, кренути бржим корацима.

У чему је суштински проблем у евидентирању власништва и имовине, пошто нам територија није нарочито велика?

Препознајући значај унапређивања квалитета услуга уписа, односно промјене власничких права физичких и правних лица, Министарство финансија је, у сарадњи са Управом за некретнине, припремило измјене закона о државном премјеру и катастру, које је парламент усвојио у јуну ове године. Усаглашавање са европским стандардима, отклањање бизнис баријера, поједностављење и прецизније регулисање процедура за укњижбу и заштиту имаоца права биле су полазне основе за дефинисање квалитетнијих законских рјешења.

Конкретни кораци којима ће се поступци убрзати а форма поједноставити јесу скраћени рокови за укњижбу на 8 и 15 дана, јасна нормативна слика уписа права заједничке својине етажних власника, прецизирање норми вођења поступка пред комисијама итд. Влада је крајем 2008. потписала уговор о кредиту са Свјетском банком о финансирању пројекта земљишне администрације, а једна од његових компоненти директно се тиче побољшања укњижбе и предвиђа израду катастра.

Колико оквирно има дуплих уписа на исту имовину и каква је у том случају процедура утврђивања власништва?

У потенцијалним случајевима, који нијесу пракса у Црној Гори, могућност исправке постоји у управном и судском поступку. У управном поступку ће се, на основу жалбе заинтересованог лица, уколико за то постоји правноваљана документација, одлучити у корист странке. Уколико би корекција уписа подразумијевала претходно утврђење права својине, странке би своје право остваривале у парничном поступку.

Које су најбитније измјене у новом закону о јавним набавкама?

Задржали смо све добре стране постојећег закона и, у сарадњи са надлежним институцијама и учесницима јавне расправе, укључили оне за које вјерујемо да ће омогућити да закон буде примјењив и да се максимално сузи простор за корупцију. Ради се о изразито антикорупцијском закону, који има превентивну функцију, али и снажну репресивну компоненту – кроз изрицање прекршајних санкција.

Главна новина је објављивање свих информација о поступцима јавних набавки на порталу Дирекције за јавне набавке. Набавка чија вриједност прелази 500.000 еура подлијеже контроли Државне комисије, што додатно сужава коруптивни простор. Вјерујемо да ће поштовање нових обавеза обезбиједити висок степен конкуренције и транспарентности, што ће омогућити набавку по нижим цијенама и ефикасније трошење новца пореских обвезника. Предвиђено је оснивање централног тијела за јавне набавке, што би такође могло смањити трошкове. Нови закон предвиђа професионализацију служби које се баве јавним набавкама, што подразумијева и полагање стручног испита.

Биће боље

Како тумачите податак да се свака четврта јавна набавка у екс-ју региону спроводи незаконито?

Свакако да и у области јавних набавки препознајемо простор за додатно унапређивање, које у првом реду треба да се односи на што транспарентније спровођење самог поступка. Управо нови закон ојачава оквир који сужава простор за поступања која можемо окарактерисати као негативну праксу.

Гарантовали пола милиона из чиста мира

Има ли држава икакву обавезу према радницима бјелопољске Ленке?

У складу са законским прописима и планом који је доставило АД "Ленка" Бијело Поље, том друштву је додијељена државна помоћ у виду гаранције на износ од 525.000 еура за измиривање обавеза према радницима.

Влада нема законом предвиђених обавеза у дијелу који се тиче измиривања обавеза према радницима, јер се ради о приватизованом друштву. Дакле, обавезе према радницима "Ленке" има већински власник.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?