Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 03.11.2011. 23:43 Аутор: Биро

Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Игор Лукшић, упознала се са Нацртом закона о буџету Црне Горе за 2012. годину. Имајући у виду пројектовани фискални капацитет, могућност одложених ефеката кризе која је погодила ЕУ у другој половини 2011. године на кретања у домаћој економији, као и сву сложеност ситуације у еурозони, Влада је планирању буџета за сљедећу годину приступила са максималном одговорношћу, руководећи се императивима даље рационализације јавне потрошње, с једне стране, и стабилног финансирања свих виталних државних функција, са друге стране. Влада је нагласила да су у овој фази израде закона у потпуности усаглашени буџетски оквири и дефинисани приоритети буџетске политике. На седници су додатно анализиране поједине позиције буџета и утврђене смјернице за њихово прецизирање, у циљу финализације Предлога закона.

 У наставку процеса реформе радног законодавства, Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о раду. Након повлачења из скупштинске процедуре ранијег текста, због амандмана на одредбе о заштити права запосленог у случају отказа, иновирана верзија измјена садржи законска рјешења која су у највећој могућој мјери усаглашена између социјалних партнера. Предложеним одредбама прописује се да запослени којем је уручено рјешење о отказу има право да покрене спор тужбом пред надлежним судом за заштиту својих права, а може да покрене поступак и пред Агенцијом за мирно рјешавање радних спорова. У случају спора, терет доказивања оправданости и законитости разлога за отказ је на послодавцу. Уколико се у поступку утврди да нијесу постојали законити или оправдани разлози за отказ уговора о раду, запослени има право да се врати на рад, као и право на накнаду материјалне и нематеријалне штете, у законом предвиђеном поступку. Раније усаглашене суштинске новине, којима се на флексибилнији начин уређују поједини институти у области радног права и утврђују нови институционални односи, усклађени са конвенцијама и препорукама Међународне организације рада и прописима ЕУ, задржане су и у тексту Предлога који је данас утврђен. Нови закон пружа шири обим права запослених, обезбјеђује већу флексибилност тржишта рада и даље унапређење пословног амбијента, наглашено је на сједници.

Влада је утврдила Нацрт закона о морском добру, с Програмом јавне расправе. Полазећи од принципа да Морско добро, као добро од општег интереса, служи општој употреби и ужива посебну заштиту, Нацрт обезбјеђује цјеловите нормативне претпоставке за адекватан третман и валоризацију овог изузетно вриједног ресурса. У складу са његовом природом и намјеном, предвиђено је да се Морско добро користи давањем концесије и давањем у закуп. Поред осталог, Нацртом се уређује и дефинише: појам и граница морског добра; својински режим; експропријација ради опште употребе; посебна права коришћења; управљање морским добром од стране Агенције, коју оснива Скупштина; прилаз морској обали, плажама и купалиштима; постављање привремених и уклањање бесправно изграђених објеката у захвату морског добра

У складу са закључцима са претходне сједнице, Влада је донијела Уредбу о измјенама и допунама Уредбе о условима и нацину корисцењу превозних средства у својини Црне Горе. Ради смањења трошкова превоза, Влада је донијела више закључака којима се прецизирају критеријуми и процедуре за употребу службених возила, а државни органи који у овом тренутку имају више од три возила задужени су да у року од 10 дана Управи за имовину доставе податке о њиховом минималном броју, потребном за несметани рад, у циљу смањења возног парка до 20 одсто.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?