Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Интегрисати климатске промјене у све секторске политике и размотрити неопходне технологије за постизање тог циља

Објављено: 07.11.2011. 22:06 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Ministarstvo održivog razvoja i turizmaДанас је у Колашину отпочела са радом радионица Идентификација развојних приоритета и приоритетних сектора у контексту климатских промјена, прва у оквиру пројекта Процјена технолошких потреба (ТНА) у Црној Гори уз примјену приручника и приступа ,,учење на примјерима” који спроводи Министарство одрживог развоја и туризма и холандска Агенција за међународну сарадњу Агенцy НЛ. Пројекат је значајан како за националну развојну и политику климатских промјена, тако и за међународне обавезе Црне Горе које проистичу из чланства у Оквирној конвенцији о климатским промјенама Уједињених нација (УН ФЦЦЦ) и придруживања ЕУ, јер ће се кроз ТНА разматрати технологије које су потребне за смањивање емисије гасова стаклене баште као и технологије за адаптацију и смањење угрожености усљед климатских промјена.

Дводневну радионицу отворила је Босиљка Вуковић, шефица Одјељења за подршку Националном савјету за одрживи развој у оквиру Министарства. Вуковић је у уводном излагању истакла важност овог Пројекта као почетка процеса разговора ширих друштвених чинилаца о начинима за јачање механизама суочавања Црне Горе са проблемом климатских промјена. Климатске промјене су, како је нагласила, глобално идентификоване као један од најзначајнијих нових развојних изазова, за чије је рјешавање нужан предуслов интегрисање климатских промјена у све секторске политике.

У уводном обраћању, Wyтзе ван дер Гааст, главни експерт холандског тима, је објаснио да су мјере које се предузимају у циљу спријечавања климатских промјена ефикасне само уколико су усклађене са националним економским, социјалним и циљевима у области заштите животне средине. Сходно томе, наглашена је потреба да држава формулише дугорочну визију и идентификује радње у циљу реализације визије развоја са ниским степеном емисија. Посебно је истакнуто да климатске промјене, поред економских трошкова, нуде и економске могућности као што су нова запошљавања у области нискокарбонских технологија, уштеде у трошковима за гориво као и повећање компетитивности сектора који се први прилагоде климатским изазовима.

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaАндро Дрецун, помоћник Министра за међународну сарадњу и климатске промјене у свом излагању напоменуо је да се мора радити на елиминисању свега онога што доприноси климатским промјенама: застарјеле технологије, нерационалног искоришћења природних ресурса, недовољно адекватне обучености кадрова као и ниског нивоа освијешћености када је овај проблем у питању. Констатовао је и да у јавности постоји све веће расположење за дијалог по овом питању, али да, ипак, постоје и разлике за које ће бити неопходан даљи дијалог са доста флексибилности, сензибилитета и одговорности. Подсјетио је да Црна Гора велику важност поклања активностима митигације и адаптације, као и да подржава и учествује на пројектима из ове области на локалном, прекограничном, регионалном и осталим нивоима.

Радионица це трајати до уторка, 8. новембра 2011. године. На крају радионице, учесници ће дефинисати развојне приоритете Црне Горе – економске, социјалне и оне који се односе на животну средину – у контексту климатских промјена и утврдиће се приоритетни сектори за смањење емисија и адаптацију на климатске промјене.

Сљедећи корак у спровођењу Пројекта биће организовање радионице у фебруару о приоритетним технологијама за ублажавање и прилагођавање, што ће до маја наредне године резултирати израдом Акционог плана са приоритетним технологијама које одговарају конкретним потребама Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?