- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Најава: Црна Гора на годишњој конференцији УН о пр...
Најава: Црна Гора на годишњој конференцији УН о промјени климе
Делегација Владе Црне Горе предвођена помоћником министра економије за енергетску ефикасност Драгицом Секулић, узеће учешће на годишњој Конференцији Уједињених нација о промјени климе од 6 до 9. децембра, када се одржава сегмент на високом нивоу. Конференција се одржава од 28. новембра до 9. децембра у Дурбану, Јужноафричка Репулика. На Конференцији ће учествовати и савјетник министра одрживог развоја и туризма Јелена Кнежевић. Рад Конференције ће се одвијати у пленарним сједницама, сједницама савјетодавних органа, неформалних и контакт група и Ад Хоц радних група.
Конференција је највиши конститутивни орган Конвенције о климатским промјенама, коју чине опуномоћене државне делегације земаља уговорница. Оквирна конвенција УН о промјени климе (у даљем тексту Конвенција) усвојена је на Конференцији УН о развоју и животној средини 1992. године у Рио де Жанеиру, када је исту потписало 166 земаља. Марта мјесеца 1994. године Конвенција је ступила на снагу, а годину дана касније у Берлину, одржано је Прво засједање Конференције земаља уговорница Конвенције и од тада се годишња засједања редовно одржавају.
Основни циљ Конвенције је да се смање емисије гасова са ефектом стаклене баште као посљедица људских активности, како би се зауставило даље загријавање атмосфере које има за посљедицу глобалну промјену климе и подизање нивоа свјетског мора. Црна Гора је чланица Оквирне УН Конвенције о климатским промјенама од 27. јануара 2007. године, а Кјото протокола од 2. септембра 2007. године.
Ратификацијом Конвенције Црна Гора, као земља у развоју, преузела је само опште обавезе, али је и стекла је право на финансијску подршку из намјенских фондова успостављених у оквиру Конвенције, те да учествује у раду конститутивних тијела и органа Конвенције
Важност учествовања Црне Горе у преговорима у оквиру климатских промјена сагледава се у контексту чињенице да је Црна Гора и званично земља кандидат за чланство у ЕУ, а очекује се и званичан датум почетка приступних преговора. Овај процес доноси са собом интензивирање захтјева у свим сегментима које ће Црна Гора имати обавезу да испуни на свом путу ка члансту у ЕУ. Један од тих захтјева је и транспозиција и имплементација ЕУ законодавства у области климатских промјена у оквиру ткз. пакета за енергију и климатске промјене. Имплементација овог законодавног оквира ће имати значајан утицај у свим сегментима животне средине и економије у Црној Гори, почев од сектора енергетике, индустрије, транспорта, пољопривреде као и сектора одлагања отпада.
У оквиру учешћа на Конференцији Уједињених нација о промјени климе, Делегација Владе Црне Горе имаће и низ сусрета на билатералном нивоу, као и са представницима институција које на билатералној и мултилатералној основи пружају подршку државама у развоју у суочавању са изазовима климатских промјена.