- Влада Црне Горе
Министарство правде Европски суд за људска права импресиониран јачањем...
Европски суд за људска права импресиониран јачањем владавине права у Црној Гори
Европски суд за људска права импресиониран је озбиљношћу приступа и резултатима активности које Црна Гора спроводи на плану јачања правосудног система и промоције и заштите људских права и слобода, изјавио је данас предсједник суда Николас Браца у разговору са потпредсједником Владе и министром правде Душком Марковићем, у сједишту ЕСЉП у Стразбуру.
Истичући да пресуде Европског суда за људска права не доживљавамо као акте против државе, него у њеном интересу, Марковић је казао реформске активности које се спроводе у Црној Гори посредно доприносе ефикасности рада Суда, на начин што се стварају претпоставке за смањење броја апликација из Црне Горе. – У том смислу, на најбољи начин имплементирамо препоруке Интерлакенске декларације о поштовању начела субсидијарности у заштити људских права, рекао је потпредсједник.
Он је подсјетио да је Европски суд за људска права донио шест пресуда против Црне Горе, од којих су три правоснажне. – Од три правоснажне пресуде једна је у потпуности извршена, што је констатовао и Комитет министара Савјета Европе. За извршење двије пресуде израдили смо акционе планове и доставили их Комитету, а у све три пресуде исплатили смо досуђену правичну накнаду, рекао је Марковић.
Посебна пажња посвећена је активностима на плану јачања независности, ефикасности и одговорности правосудног система, као претпоставке за квалитетну заштиту и помоцију људских права зајемчених Европском конвенцијом. Потпредсједник је упознао саговорника са иницијативом Владе за промјене Устава, са акцентом на предложена рјешења за Уставни суд Црне Горе, у смислу повећања броја судија за два и оснивања трочланих вијећа за разматрање уставних жалби.
Потпредсједник се кратко осврнуо и на актуелну апликацију Епархије будимљанско-никшићке и 11 организационих јединица Српске православне цркве против Црне Горе, наводећи да је овај случај у Црној Гори изазвао реакције и стручне и лаичке и политичке јавности, и изразио увјерење да ће Европски суд донијети одлуку засновану искључиво на правним аспектима овог питања.
Такође, Марковић је презентирао нова рјешења у систему извршења судских пресуда, у смислу увођења јавних извршитеља у наш правни систем, чиме ће се знатно растеретити судови, а поступак извршења постати ефикаснији.
Закључено је да Европски суд за људска права нема проблем са Црном Гором, а да се случајеви из наше државе претежно односе на заштиту права на суђење у разумном року и на извршење судских пресуда, те да нема поновљених случајева.
Предсједник Браца прихватио је позив потпредсједника Марковића да на прољеће посјети Црну Гору.
Састанку у Суду присуствовао је судија из Црне Горе проф.др Небојша Вучинић.
Потпредсједник Марковић данас је разговарао и са Габријелом Батаини-Драгони - генералним директором за програме и вд. генералног директора за демократију, и Филипом Боаја – генералним директором за људска права и правне послове. Констатовано је да отварање канцеларије регионалног пројекта промоције људских и мањинских права у Подгорици, о чему је јуче потписан Меморандум о разумијевању, потврђује лидерску позицију Црне Горе у овој области када је ријеч о региону Западног Балкана.