- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Одржана презентација најзначајнијих рез...
Саопштење: Одржана презентација најзначајнијих резултата анализе тржишних потенцијала за активне одморе у Црној Гори
Данас је у просторијама Министарства одрживог развоја и туризма одржана презентација поводом објављивања резултата анализе тржишних потенцијала за активне одморе за Црну Гору у Сјеверној, Западној и Источној Европи.
На презентацији су говорили представници партнера у пројекту: самостални савјетник у Министарству одрживог развоја и туризма Душанка Павићевић, Анника Лутиг (Луеттиг) представник Њемачке организације за развојну сарадњу (ГИЗ), Кирси Хуверинен (Хyваеринен), савјетник у НТО-у и Емил Кукаљ менаџер за стратешко планирање и развој производа у НТО-у.
Том приликом Душанка Павићевић, самостални савјетник у Министарству одрживог развоја и туризма, нагласила је да активни туризам и активности на отвореном последњих година постају све значајнији сегмент понуде и тражње у туристичким дестинацијама. Високопрофилисане туристичке дестинације као што су Швајцарска, Аустрија и Нови Зеланд постигле су изузетне резултате посвећеношћу овом туристичком сектору.
Како би били успјешни на овом пољу прије свега потребни су посебно атрактивни природни потенцијали, сматра Павићевић. Она је нагласила да ријетко која земља у Европи може да понуди, на тако малом простору, толику разноликост и још увијек у многим дјеловима нетакнуту природу као што је то Црна Гора. Због тога су очигледни разлози настојања развијања оваг обећавајућег сегмента туристичке понуде. Министарство је, полазећи од смејрница датих Стратегијом развоја туризма, већ започело са реализацијом пројеката који имају за циљ стварање понуде за активан одмор.
Она је оцијенила да квалитетни и поуздани подаци играју пресудну улогу у доношењу одлука које воде добрим резултатима. То је и разлог да је Министарство, заједно са Њемачком организацијом за развојну сарадњу и Националном туристичком организацијом покренуло истраживање потенцијала тржишта за активности на отвореном. Истраживање је припремљено од стране њемачке реномиране куће Трендсцопе.
Нагласила је да резултати анализе дају мноштво података и информација корисних у даљем развијању започете иницијативе у правом смјеру и одпочињању реализацију нових пројеката, како у дијелу развоја производа тако и у дијелу маркетинга.Павићевић сматра да ће добијени резултати бити корисни како Министарству, тако и локалним туристичким организацијама, туристичкој привреди и нво сектору.
Анника Лутиг (Луеттиг) представник Њемачке организације за развојну сарадњу (ГИЗ) нагласила је да је анализа финансирана и урађена у сарадњи ГИЗ-а и Министарства одрживог развоја и туризма, као наставак подршке ГИЗ-а нашој земљи, која је отпочела 2006. године са пројектом развоја пјешачења и бициклизма (Хикинг & Бинкиг).
Лутиг сматра да ће резултати наведене студије, односно добијене информације са 6 различитих тржишта европских земаља и Русије, омогућити Црној Гори да се успјешно пласира на тржиште активног туризма.
Кирсy Хуверинен (Хyваеринен), савјетник у НТО-у, као циљну групу овог истраживања истакла је 6 емитивних тржишта (Шведска, Холандија, Француска, Њемачка, Пољска и Русија) уз напомену да се информације добијене на примјеру Шведске могу примјенити на цијелу Скандинавију.
Хуверинен је изразила увјерење да је урађена анализа веома корисна и ексклузивна, те да је и јединствена јер је друге земље немају.
Емил Кукаљ, менаџер за стратешко планирање и развој производа у НТО-у, је представљајући најзначајније резултате ове анализе истакао да је један од основних циљева истраживања био одређивање величине и потенцијала постојећих тржишта, како за активни тако и за остале видове туризма, а дала је одговоре на питања као што су: опште карактеристике туриста који преферирају активне одморе као и њихови планови; идентификација социодемографских карактеристика различитих циљних група; идентификација тзв. "лифестyле“ профила потенцијалних туриста у циљу дефинисања тржишних сегмената за будуће маркетинг активности – „Трендсцопе Травеллер Тyпес“; карактеристике потенцијалног одмора у Црној Гори: омиљене активности, начин транспорта, тип смјештаја, исхрана; одређивање стартегије позиционирања за активне одморе у Црној Гори; анализа оптималног нивоа цијена за активне одморе у Црној Гори; анализа извора информација релевантних за планирање активних одмора у Црној Гори; утврђивање релевантних канала дистрибуције за активне одморе у Црној Гори.
Кукаљ је нагласио да Русија, у посљедње три године, представља највеће емитивно тржиште, са 51.45 милиона људи који су упражњавали активне одморе, док је у Пољској тај проценат чак 74%. Када су у питању планови за будућа активна путовања Шведска (21%) и Русија (32%) представљају најзначајнија тржишта. Медјутим и остале земље у истраживању са учешћем између 8% и 12% могу бити занимљиве.
Најзначајније активности током активног одмора се разликују у односу на националног туристу па су тако за Њемце хикинг (43%) и пливање (38%) најзанимљивији. За Французе то су хикинг (31%) и лаганија шетња (26%), за Холанђане хикинг (36%) и пливање (36%), за Пољаке шетња (50%) и пливање (44%), за Русе риболов (43%) и пливање (40%), а за Швеђане то су алпско скијање (29%) и хикинг (24%). Када је у питању потрошња Њемци су спремни у зависности од производа потрошити у просјеку од 450-900 еур, Французи од 500-1000 еур, Холанђани од 400-800еур, Пољаци од 250 до 625еур, Руси од 400-1000 еур, а Швеђани од 610-1110 еур.