- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Национална Инвентура шума Црне Горе
Саопштење: Национална Инвентура шума Црне Горе
По први пут у историји шумарства у Црној Гори спроводи се Национална инвентура шума. Она подразумјева премјер или прикупљање релевантних информација о стању шумског фонда, његовом просторном распореду, структурним карактеристикама, временском развоју и искоришћености.
У креирању методологије Националне инвентура шума и давању стручног мишљења учествовали су Министарство пољопривреде и руралног развоја, Министарство одрживог развоја и туризма, Управа за шуме, ЈП Национални паркови Црне Горе, Удружења приватних власника шума и представници невладиног сектора, а уз помоћ иностраних стручних консултаната из Њемачке који предводи Др Маттхиас Деес, професор за Инвентуру шума, статистику, биометрику и даљинску детекцију на Универзитету у Фрајбургу.
Прикупљање података на терену спроведено је током 2010. године, након чега је формирана база података о шумама на националног нивоу. Њеним периодичним ажурирањем, ствариће се услови за ефикасније планирање на вишим нивоима, односно омогућиће се израда реалнијих макроекономских планова и стратегија развоја. Прикупљени подаци ће представљати основ за развој шумарске науке и праксе, како за оптимално, вишефункционално газдовање државним и приватним шумама, тако и Националним парковима и осталим заштићеним подручјима.
У циљу остваривања и укључивања и учешћа свих заинтересованих страна у процесу реформи шумарског сектора у Црној Гори, на сједници Владе Црне Горе одржане 22.12.2012. године, усвојен је извјештај о резултатима Националне инвентуре шума у којем се наводи сљедеће:
- Влада је усвојила извјештај о имплементацији пројекта Националне инвентуре шума у Црној Гори.
- Прва Национална Инвентура Шума Црне Горе 2010 по први пут у историји пружа прецизне информације о шумама Црне Горе
- Шуме покривају 59.9 % површине Црне Горе, шумско земљиште покрива 9.8 % површине Црне Горе, док заједно шуме и шумско земљиште покривају 69.7 % површине Црне Горе.
- Укупна запремина дрвета у шуми и на шумском земљишту процјењује се на 118 мил м³ са прирастом од 2.8 мил м³ Ово је такође нова димензија у поређењу са до сада процијењеном укупном запремином од 72 мио м³ дрвне запремине и запреминског прираста од 1.4 мил м³.
- Диверзитет врста дрвећа и типова шума који се процјењују у току инвентуре наглашава велику разноликост црногорских шума
- Дебљинска структура која се процјењује у Националној Инвентури Шума указује на то да је шумама и шумском земљишту у Црној Гори потребно шумско узгојно побољшање
- У вези са потенцијалном будућом сјечом и акумулацијом карбона, очигледно је да се залихе дрвне запремине и угљеника који се чува у шуми значајно повећавају сваке године.
Подаци из НИШ омогућиће:
- Нову димензију квалитета шумарске политике;
- Изградиће јасне основе за формулисање шумарске стратегије;
- Омогућиће дефинисање одређивања шумског потенцијала за обезбјеђивање биомасе за енергију и корака према мобилисању шумских ресурса за остваривање црногорских циљева обновљиве енергије које тренутно формулише Министарство Економије;
- Омогућиће јасно одређивање доприноса црногорских шума ублажавању климатских промјена;
- Омогућиће високе стандарде међународног извјештавања.
Резултати прве Националне инвентуре шума на овим просторима омогућиће упоређивање наших података, са подацима из других земаља Европе и свијета. То ће сврстати Црну Гору у ред активних судионика у борби против климатских промјена и отвориће могућности за укључивање у свјетске токове, када је ријеч о трговини угљеником. На националном нивоу, ови подаци ће представљати основ за креирање политике и стратегије како би се на одржив начин користио овај осетљив и дјелимично обновљив природни ресурс наше еколошке државе.