Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 03.02.2012. 00:32 Аутор: Биро

Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Игор Лукшић, донијела је Одлуку о успостављању структуре за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији. Тим актом успостављено је шест нових тијела – Државна делегација, Колегијум за преговоре, Преговарачка група, радне групе по појединим поглављима, Канцеларија главног преговарача и Секретаријат за подршку преговарачкој групи. Персонална рјешења, односно акти о именовању чланова ових тијела, донијеће се накнадно, у складу са потребом процеса и након консултација у оквиру Владе и организација цивилног друштва којима припада мјесто у овом процесу.

 На сједници је усвојена и Информацију о потреби јачања капацитета Мисије Црне Горе при ЕУ у Бриселу. Како процес преговора и већ преузете обавезе захтијевају јаче присуство стручњака из одређених ресора Владе у Бриселу, Влада је донијела закључак да до априла министарства унутрашњих послова, правде, финансија и пољопривреде и руралног развоја упуте своје представнике у Мисију. Њихов задатак биће успостављање директне сарадње министарстава са институцијама ЕУ.

 У оквиру процеса приступања Црне Горе у пуноправно чланство НАТО-а, Влада је усвојила Акциони план за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама за период 1. јануар – 30. јун 2012. године. Након успјешног окончања првог циклуса у оквиру МАП-а и презентације другог Годисњег националног програма, Акционим планом дефинисани су даљи кораци у правцу остварења основног циља - подизања нивоа информисаности црногорских грађана о суштинском значају евроатлантских интеграција и упознавања међународне јавности о резултатима реформи у Црној Гори.

Влада је усвојила и Уредбу о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона. Уредба прописује обавезу министарства да спроведе јавну расправу у процесу припреме закона којима се уређују права, обавезе и интереси грађана. Консултовање заинтересоване јавности у припреми закона обезбиједиће квалитетније дефинисање јавних политика, унапређивање квалитета закона и отклањање негативних посљедица у њиховој примјени, констатовано је на сједници.

На данашњој сједници премијер Лукшић информисао је чланове Владе о садржају расправе на сједници Социјалног савјета у вези са енергетском ситуацијом и иницијативама које је покренуо ради преиспитивања пословања Електропривреде, КАП-а и Југопетрола, као и стандарда и методологије које РАЕ примјењује у овој области. У том циљу, предсједник Владе упутио је писма Државном тужиоцу, у којем тражи да се провјери пословање ових компанија, као и предсједнику Скупштине за иницирање расправе у парламенту о одговорности чланова Савјета РАЕ. Осим тога, премијер је наложио Министарству економије да ангажује тим медјународних експерата у сарадњи са Европском комисијом који би испитао да ли РАЕ у свом раду постује европске стандарде, као и да ангажје међународног ревизора за ревизију пословања ЕПЦГ.

Информишући министре о резултатима састанка са социјалним партнерима, премијер је поновио да је, уз ове потезе, предложио и повећање броја корисника субвенционирања рачуна за струју као и да Електропривреда Црне Горе, редовним платишама рачуна за утрошену енергију, повећа попуст за 10 одсто. Такође, казао је да треба успоставити добар модел субвенционирања рачуна за струју, те да Електропривреда Црне Горе редовним платишама повећа попуст за 10 одсто, чиме би се амортизовало поскупљење. Предсједник Лукшић казао је и да ће Влада препоручити ЕПЦГ да у наредној одлуци повећа распон између више и ниже тарифе, са садашњих 1 према 2 на 1 према 3. Тиме би се, како је рекао предсједник Владе, промовисао концепт штедње. Он је затражио и да ЕПЦГ искаже посебан сензибилитет према наплати дуговања, посебно током ових дана екстремних хладноћа.

Поводом оствареног успјеха црногорских ватерполиста на Европском првенству у Ајндховену, Влада је закључила да се Ватерполо репрезентацији, која је освојила сребрну медаљу, додјели премија у износу од 185.000 еура. Влада је оцијенила да постигнути резултат има посебну међународну вриједност и значај за Црну Гору.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?