Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Евро-атлантске интеграције и економски опоравак - стратешки интерес Владе

Објављено: 10.02.2012. 20:34 Аутор: Биро
Предсједник Владе Црне Горе Игор Лукшић разговарао је данас са групом амбасадора држава чланица НАТО, у којој су стални представници Мађарске, Румуније, Краљевине Белгије, Португала и Републике Албаније при Сјеверноатланском савјету Иштван Ковач, Сору Димитру Дукар, Рудолф Хујхелен, Жао Мирао Гомез, Атрур Кук, као и амбасадор Републике Словеније у Црној Гори Владимир Гашпарич.

Премијер Лукшић информисао је саговорнике о актуелној економско – политичкој ситуацији у Црној Гори и приоритеима у погледу економско-социјалне политике и европских и евро-атлантских интеграција.

Предсједник Лукшић је подсјетио на свеобухватне реформске процесе и на активности које су спроведене у правцу испуњавања критеријума за чланство у ЕУ и НАТО-у, али и напоменуо да је подршка земља чланица од суштинске важности за даље европске и евроатлантске интеграцијске процесе.

„Желио бих посебно да нагласим да ће отварање преговора са ЕУ позитивно утицати и на испуњавање обавеза Црне Горе у процесу евроатлантских интеграција. Црна Гора је испунила препоруке из Мишљења ЕК и спремно очекује почетак преговора са ЕУ, фокусирани смо на активности које ће црногорске институције и друштво учинити зрелијим, а животни стандард грађана бољим и квалитетнијим” - казао је Премијер.

Предсједник Владе је истакао да је Црна Гора посвећена даљем испуњавању обавеза и достизању пуних НАТО стандарда у свим областима у оквиру евро-атлантских интеграција. 

„Посебну пажњу ћемо посветити питањима која обухватају како политичко-економска тако и војно-одбрамбена и безбједносна питања. Наш приоритет у другом циклусу МАП биће даље јачање јавне подршке за чланство у Алијанси.“

Амбасадори држава чланица НАТО-а, исказали су пуну подршку за интеграционе процесе Црне Горе и позитивним оцијенили реформе, које су потврда јасне посвећености чланству у Европској унији и НАТО-у. Они су указали на чињеницу да је потребно додатно радити на подизању свијести јавности о значају уласка у Сјеверно-атлантски савез и бенефита које чланство у тој организацији доноси држави.

„У складу са Вашим резултатима, јасна ће бити порука и на предстојећем самиту у Чикагу о политици отворених врата за пријем у НАТО“ - казали су амбасадори.

Предсједник Владе и амбасадори НАТО-а разговарали су и о економским изазовима у периоду глобалне кризе, уз оцјену да је неопходно наставити са спровођењем економских мјера и реформи које ће у дугорочном периоду обезбиједити економску и социјалну стабилност.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?