Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак министра Нумановића са предсједницима 12 општина посвећен расељеничкој проблематици

Објављено: 28.02.2012. 00:47 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
Данас је у Подгорици министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић, одржао састанак са предсједницима 12 општина у Црној Гори, који је био посвећен рјешавању питања расељених и интерно расељених који бораве у Црној Гори.

На састанку се дискутовало о обавезама Црне Горе у трајном рјешавању питања расељених и интерно расељених лица сходно учешћу Владе Црне Горе у Сарајевском процесу кроз Национални стамбени програм, као и о бавезама локалних самоуправа у процесу имплементације Националног стамбеног програма.

Министар Нумановић је казао да трренутно у Црној Гори борави 8.850 интерно расељених лица са Косова и 3 412 расељених лица из Босне и Херцеговине и Хрватске. Сва ова лица сходно измењеном Закону о странцима, имају могућност стицања права за стално настањење или привремени боравак у Црној Гори. До сада је за статус странца са сталним настањењем аплицирало 7200 расељених и интерно расељених лица, а ријешено је до сада око 4300 захтијева, а за привремени боравак се пријавило 340 расељених и интерно расељених лица а ријешено је до сада 90 захтијева.

Министар је подсјетио да је рок за подношење захтјева за стицање ових статуса продужен до краја ове године, те да је веома битно да ова лица до краја године, у складу са законом ријеше свој правни статус. Он је казао да је Министарство рада и социјалног старања у сарадњи са УНХЦР-ом организовало информативну кампању, како би на терену сва ова лица информисали о процедурама за аплицирање, као и о припадајућим правима, и да ће се са њом наставити и ове године.

Током састанка наглашено је да је проблем расељеништва у нашем региону дуго траје, те да је поред Црне Горе он присутан и у Србији, Босни и Херцеговини и Хрватској. Поред самосталних активности сваке од ових држава, за рјешавање проблема расељеништва потребна је даља заједничка акција земаља региона и међународне заједнице.

Такав приступ рјешавању проблема био је препознат још кроз сарајевски процес који је реафирмисан новембра прошле године, када је у Београду је потписана Министарска декларација којом је поред осталог и подржана иницијатива о Регионалном стамбеном пројекту у Црној Гори, Србији, Босни и Херцеговини и Хрватској.

Свака држава била је у обавези да припреми свој национални стамбени пројекат и националну имплементациону структуру.

Кроз Национални стамбени програм за Црну Гору, предвиђено је обезбјеђење средстава за рјешавање стамбеног питања за расељена и инетрно расељена лица, која спадају у најрањивије категорије (лица смјештена у неформалним колективним центрима и угрожена лица у приватном смјештају, са посебним освртом на Камп Коник).
Временски оквир за имплементацију пројеката је четворогодишњи период, од 2012. до 2015. године.

Такође је дефинисана управљачка структура за спровођење Националног стамбеног програма.

УНХЦР и ОЕБС ће вршити мониторинг Националног стамбеног пројекта у смислу цјелокупне сарадње измедју националних и међународних субјеката.

У цео процес укључене су и Европске комисија и Банка за развој Савета Европе, које тренутно обезбеђују техничку помоћ. У Сарајеву ће 24. априла ове године, бити одржана Донаторска коференција, што ће бити прилика да се прикупе средства за имплементацију пројеката у све четири државе у Региону.

Министар Нумановић ја казао да је Црна Гора у обавези да детаљно разради инвестиционе пројекте, и да укључи све релевантне субјекте, а локалне самоуправе су свакако део цјелокупног пројекта.

Предсједници општина су подсјетили, да су општине у Црној Гори, у претходном периоду исказале пуну посвећеност рјешавању питања расељеништва у нашој држави, и изграђен је велики број стамбених јединица, управо за расељена и интерно расељена лица.

Предсједници општина у којима бораве расељена и интерно расељена су исказали пуну политичку вољу да подрже Национални стамбени програм, али и да у складу са релевантним законима као што је Закон о социјалном становању, који треба да буде усвојен уподобе своје детаљне урбанистичке планове, дефинишу локације за изградњу стамбених јединица у циљу трајног рјешавања питања расељених и интерно расељених лица.

ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?