Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: У оквиру сајма ИТБ у Берлину одржана презентација „Управљање дестинацијом- примјер Црне Горе“

Објављено: 09.03.2012. 18:47 Аутор: МИнистарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaУ оквиру пратећег програма туристичке берзе у Берлину, одржано је предавање под називом „Управљање дестинацијама- примјер Црне Горе" на коме су говорили Саша Радовић, директор НТО ЦГ, Кирси Хyвäринен, савјетник у НТО ЦГ и др. Деннис Хüртен, директор Трендсцопе-а.

Радовић је у свом излагању представио кључне моменте развоја црногорског туризма почев од 1950-тих до данас, са свим прекретницама кроз које је пролазио. У свом излагању идентификовао је три кључна момента у три декаде, који су негативно утицали на развој а то су разорни земљотрес 1979, рат у региону праћен еконимским ембаргом почетком 90-тих и криза на Косову крајем 90-тих година. Присутне је информисао и о кључним елементима Мастер плана развоја туризма, који је на затеченим основама дао прецизне смјернице како до 2020. године треба да се развија земља у правцу престижне туристичке дестинације. Да су смјернице тачне и њихова имплементација прецизна, говоре и подаци Свјетског савјета за туризам и путовања и Свјетске туристичке организације, по којима је Црна Гора посљедњих 5 година позиционирана међу најбрже развијајућим туристичким економијама на свијету. Овај успјех је превасходно био омогућен огромним улагањима у примарну и секундарну туристичку инфраструктуру чији је износ достигао милијарду еура. У наставку је присутне информисао о успјешном репозиционирању бренда и имиџа одрживе дестинације, нарочито након успостављања независности 2006. године, али и о напорима јавног и приватног сектора да кроз тијесну сарадњу успјешно анулира посљедице актуелне еконимске кризе.

Др. Деннис Хüртен је презентовао позадину развоја црногорског туристичког производа и маркетинга са фокусом на сегментацију иновативних циљних група, а представио је и анализу потенцијала која је његова матична компанија Трендсцопе ексклузивно урадила за Црну Гору на подручју шест емитивних тржишта. Кирси Хyвäринен је представила потенцијал, домет и смјернице развоја туризма у руралним подручјима и потребама даље диверсификације понуде у овим предјелима Црне Горе.

Презентацији је присуствовало преко 200 посјетилаца из универзитетских и научних кругова, области консалтинга, струковних удружења и медија.

Презентација ће бити доступна путем интернета као “подцаст” у оквиру wебсите-а www.итб-цонгресс.де а чланак је објављен у оквиру нове књиге “Трендс анд Иссуес ин Глобал Тоурисм 2012” - хттп://www.амазон.цом/Трендс-Иссуес-Глобал-Тоурисм-2012/дп/364227403X.

У наставку програма Радовић је присуствовао потписивању Меморандума о сарадњи измедју Свјетске туристичке организација (УНWТО) и Европске комисије за путовања, у којима је Црна Гора пуноправни члан. Споразум су потписали челници ове двије институције - Талеб Рифаи и Петра Хедорфер, а односи се на интезивнију сарадњу националних туристичких организација на глобалном нивоу и размјену спроведених истраживања и студија са Уједињеним нацијама, односно Свјетском туристичком организацијом, кроз рад тзв. Тхинк танк-а, односно истраживачког центра, чије је оснивање предвиђено потписаним меморандумом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?