- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Најава за медије: Пресс конференција поводом имено...
Најава за медије: Пресс конференција поводом именовања комесара црногорске изложбе на венецијанском бијеналу архитектуре
Пресс конференција поводом именовања комесара црногорске изложбе на овогодишњој Интернационалној изложби архитектуре у Венецији - Бијенале архитектуре, те поводом концепта и планова у оквиру црногорског представљања, биће одржана у понедјељак, 19. марта, са почетком у 11:00х, у мултимедијалној сали Министарства одрживог развоја и туризма (ИВ Пролетерске 19).
На пресс конференцији ће говорити:
1. Министар одрживог развоја и туризма Предраг Секулић
2. Помоћница министра за управљање простором Сања Љешковић Митровић
3. Комесар Бијенала Доц. др Рифат Алихоџић, Дипл.инж.арх.
4. Куратор изложбе, Неда Милачић-Богдановић, дипл.комуниколог
13. Интернационална изложба архитектуре у Венецији - Бијенале архитектуре биће свечано отворена 29. августа 2012. и отворена за најширу јавност до 25. новембра. Бијенале архитектуре у Венецији се одржава сваке друге године и свако Бијенале има свог умјетничког директора који одређује тему изложбе, а учесници својом подтемом одговарају на њу.
Комесар Алихожић ће у поступку организовања двостепеног студентског конкурса одабрати радни тим од 3 студента специјалистичких и магистарских студија Архитектонског факултета у Подгорици. Конкурс је расписан и у току је пријављивање кандидата, о чему ће бити ријечи на пресс конференцији. Такође, г. Алихожић изложиће концепт црногорског представљања на Бијеналу.
ИНФОРМАЦИЈА О БИЈЕНАЛУ:
Црна Гора, као самостална држава, први пут је учествовала на Бијеналу 2008. када се представила пројектом “Од Арсенала до Порто Монтенегра” аутора професора архитектуре Александра Кековића и под вођством Комесара Горана Радовића, професора и декана Архитектонског факултета у Подгорици. Овај пројекат је био одговор на тему “Оут Тхере. Арцхитецтуре Беyонд Буилдинг” (Архитектура изнад грађења), коју је осмислио умјетницки директор тадашњег Бијенала Арон Бетски из САД.
2010., Црна Гора је такође учествовала са темом ‘’Рециклажа простора’’ која је била одговор на тему “Пеопле меет ин арцхитецтуре” (Људи се срећу у архитектури) коју је поставила умјетничка директорка тог Бијенала - Казујо Сеђима. Поставка је обухватала три првонаграђена архитектонска рјешења на међународним конкурсима реализованим у Црној Гори у предходне двије године, међу којима и пројекат Спортско рекреативне зоне на мјесту бившег јаловишта рудника у Мојковцу, аутора доц. др Рифата Алихоџића. Комесар ове изложбе је такође био Горан Радовић, професор и декан Архитектонског факултета у Подгорици.
Директор овогодишње изложбе је британски архитекта Давид Цхипперфиелд. Он је ово Бијенале осмислио са темом: ’’Цоммон Гроунд’’ или Заједничко тло/основ. Објашњавајући тему, Дејвид Цхипперфиелд наводи да га занима оно сто је заједничко архитектама, од услова за праксу архитектуре, до утицаја историје и склоности који обликују и дају контекст њиховим дјелима. Он жели да ово Бијенале буде прилика којом ће архитекте ојачати своје разумјевање културе архитектуре као и нагласити филозофске и практичне системе који је одређују. Ова тема представља чин отпора слици архитектуре као потпуно настале из ума талентованог појединца.
ИНФОРМАЦИЈА О КОМЕСАРУ:
Рођен 22.02.1956. у Беранама, Црна Гора; гимназију природно-математичког смјера завршио у Бијелом Пољу 1974; диплому архитекте стекао на Архитектонско-урбанистичком факултету Универзитета у Сарајеву; магистрирао на Архитектонском факултету Универзитета у Београду; за магистарски рад је добио награду „Миодраг Мацура“ као првонаграђени; докторирао на техничком факултету, департмана за Архитектуру Универзитета у Новом Саду; прво запослење остварио 1978. у Заводу за урбанизам и пројектовање у Бијелом Пољу, а 1990. године оснива сопствени биро „АРХИНГ“ који и данас активно дјелује; доцент је на Архитектонском факутету у Подгорици, гдје предаје теорију архитектонског простора и форме као и два пројектантска предмета; обавља функцију руководиоца магистарских студија на истом факултету; у 2011. радио је као гостујући професор на Архитектонском факултету у Београду; аутор је преко стотину објеката у земљи и иностранству, од којих су према конкурсним првонаграђеним рјешењима реализована четири; добитник је републичке награде „Борба“ за најбоље архитектонско дјело 1990, као и низа других награда и признања; у Југословенском драмском позоришту у Београду, 1991. Дом културе у Плаву изложен је међу осам најуспјешнијих архитектонских остварења у Југославији за предходну годину; добитник је треће награде на међународном Салону урбанизма у Нишу 2011; учесник је два Салона архитектуре у Београду; са радним тимом представљао је, уз још два ауторска тима, Црну Гору на Бијеналу архитектуре у Венецији 2010; представник је Црне Горе за европску награду архитектуре Мис ван де Рохе 2010 - Барцелона 2010; прихваћена кандидатура за престижну награду фондације Ага Кхан 2010. из Женеве; од исте фондације добио је повјерење да врши функцију номинатора за наредни циклус награде 2011-2013; члан је Академије инжењерских наука Црне Горе, Инжењерске коморе Црне Горе и Савеза архитеката Црне Горе (гдје тренутно обавља функцију предсједавајућег; аутор је једне књиге и више публикованих, научних радова.