Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар пољопривреде и руралног развоја Тарзан Милошевић састао се са министрима Републике Албаније Фатмиром Медиу и Генц Рули и представницима енглеске компаније Мотт МацДоналд

Објављено: 20.03.2012. 16:06 Аутор: Дениз Фрључкић

Дана 19.03.2012. године у Будви одржан је састанак у вези регулације хитних мјера ријеке Бојане, које су дефинисане потписаним Меморандумом о разумијевању измедју двије државе, а на коме су приствовали  министар пољопривреде и руралног развоја, г-дин Тарзан Милошевић са сарадницима, министар заштите животне средине, шумарства и водопривреде Албаније, г-дин Фатмир Медиу са сарадницима и министар пољопривреде, исхране и заштите потрошача, г-дин Генц Рули. Такође, састанку су присустовали и представници енглеске компаније Мотт МацДоналд који су ангажовани од стране Свјетске Банке на изради студије дугорочних мјера регулације ријеке Бојане.

Представници компаније Мотт МацДоналд су одржали кратку презентацију студије која се односи на: 1. Опис, процјену и тренутну ситуацију; 2. Анализу ризика од поплава и план даљих активности  на регулацији ријеке Бојане.

Министар Милошевић је рекао да су досадашње активности на реализацији хитних мјера доста добро реализоване и истакао да нијесу довољно усаглашене висине насипа на основу геодетских мјерења које су радиле и једна и друга страна и предложио да се у рјешавању овог проблема укључе експерти из комисија обије стране. Такође, је истакао да је црногорска страна извела радове на проточности десног рукавца ријеке Бојане на самом ушћу. На тај начин су се створили услови да се и највећи поплавни талас може прихватити, јер је на том потезу проширено ушће корита ријеке Бојане у пречнику око 120м (у односу на досадашњих 60м) и уклоњено је око 15.000м3 материјала.

Министар Милошевић је нагласио неопходност што хитнијег обостраног приступања радовима на обезбјеђену проточности ушћа ријеке Бојане и да у будуће треба разговарати на тему валоризације водног потенцијала ријеке Бојане, како у економском тако и туристичком смислу, што су и истакли предсједници Влада Црне Горе и Албаније приликом недавне посјете предсједника Владе Републике Албанија г-дина Сали Бирише Црној Гори.

Овом приликом министар Милошевић је истакао и проблем ријеке Грнчар као граничног водотока јер су изведени регулациони радови на албанској страни доста утицали на девастацији обрадивог пољопривредног земљишта на црногорској страни. У том смислу  договорено је да се овај проблем дугорочно ријеши на нивоу комисија, а као краткорочно рјешење су предузете хитне интервенције подизања камених насипа на потезу од 300 м на ријеци Грнчар.

Министри су закључили да је динамика хитних мјера рјешавања регулације ријеке Бојане ишла добрим током, да је остварена изузетно добра сарадња на нивоу комисија и да ће се наставити на реализацији дугорочних мјера, односно изради главног пројекта регулација Скадарског језера, ријека Дрима и Бојане. Припремљена документација створила је добру основу за израду главног пројекта, који ће се заједнички кандидовати код међународних финансијских институција.         

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?