- Влада Црне Горе
Министарство одбране Трећа планска конференција за вјежбу “Цомбинед Ен...
Трећа планска конференција за вјежбу “Цомбинед Ендеавор 2012”
Трећа планска конференција – “Мид Планнинг Цонференце” (“МПЦ ЦЕ 2012”) за вјежбу “Цомбинед Ендеавор 2012” одржава се од 26. до 30. марта 2012. године у Тирани, Албанија. Конференцију је отворио начелник генералштаба ОС Албаније генерал мајор Xхемал Гјунксхи. Церемонији свечаног отварања присуствовали су припадници колегијума начелника Генералштаба ОС Албаније, генерал Георге Брундидге, начелник Ј-6 Команде америчких снага за Европу (УСЕУЦОМ) и војни аташеи земаља учесница који су акредитовани у Албанији. На конференцији учествује око 300 припадника из 37 партнерских земаља и организације МНЦ НЕ Бригаде -Мултинационална бригада, састављена од припадника ОС Њемачке, Пољске и Данске. У делегацији Црне Горе су четири припадника Војске Црне Горе и један службеник Сектора за развој и заштиту ИКС. Црногорски представници, заједно с техничким планерима из осталих земаља, планирају тестове и садржаје који ће се реализовати на вјежби у области оперативног сценарија, “бацкбоне” система (ЦИСЦО рутер), цоре сервиса (ЦС - ХП сервер), Ц2 ЛАН мреже, информационих система, корисничких сервиса (ВоИП, ПКИ/ОТП) и радио уређаја (“СЦР-Сингле Цханнел радиос” Харрис и Конгсберг). На конференцији се наставља планирање логистичке подршке вјежбе (“Реал лифе суппорт”) са акцентом на особље и опрему. УСЕУЦОМ заједно са шефовима делегација земаља учесница припрема драфт верзију Техничког споразума, којим ће се дефинисати обавезе свих страна на вјежби.
Поред тих активности, представници Војске Црне Горе одржаће састанке са представницима УСЕУЦОМ, на којима ће се разговарати о детаљима организације “ФПЦ ЦЕ 2012”. Црна Гора ће четврту годину за редом бити домаћин четврте-завршне планске конференције, која ће се одржати у хотелу “Маестрал”, Будва од 11. до 15. јуна 2012. Очекује се да на конференцији учествује између 250 и 270 особа из 40 НАТО/ПзМ земаља.
Вјежба “Цомбинед Ендеавор” се одржава под патронатом УСЕУЦОМ. Вјежба је први пут одржана 1995.године и од тада се одржава једном годишње, уз непрестано повећање броја учесника и тестова који се реализују. Вјежба “Цомбинед Ендеавор 2012” одржаће се у америчкој војњ бази Графенwоехр, Њемачка, а очекује се учешће око 1.100 особа из 40 партнерских земаља (23 НАТО и 17 земаља чланица програма ПзМ).
“Цомбинед Ендеавор” је највећа војна вјежба у области комуникација и информатике, на којој се тестира интероперабилност Ц4 система (команда, контрола, комуникације и компјутери), односно интероперабилност командно-информационих система (КИС) између земаља учесница вјежбе, провјеравају стандрадне оперативне процедуре (ТТПс) и производе и провјеравају НАТО стандарди у области Ц4 система. Циљ вјежбе је да провјери могућност подршкеЦ4 система (КИС) органима командовања и контроле у реалној оперативној ситуацији (могућност размјене свих врста информација у реалном времену) у операцијама које се спроводе у земљи или међународном окружењу приликом спровођења операција одговора на кризе или борбеним операцијама. Вјежба има и друге циљеве и бенефите, од којих су најважнији изградња партнерских односа између земаља учесница, које у заједничким операцијама на регионалном и глобалном нивоу као подршка реализацији операције користе комуникацијске и мрежне системе, обука људства и изградња и побољшање људске интероперабилности коришћењем НАТО и комерцијалних стандарда. Вјежба има вишеструке бенефите за Војску Црне Горе. Преко 16.500 реализованих и верификованих тестова интероперабилности уз коришћење научених лекција из седамнаестогодишње историје вјежбе, дају могућност стручњацима из ВЦГ да сагледају, предложе и примјене одређена рјешења у нашем комуникацијском систему. Обука на највећој вјежби овог типа на свијету је непроцјенљиве вриједности. Упознавање и руковање најсавременијим уређајима и системима из области комуникација и информатике које користе друге земље омогућава нашим припадницима да стекну одређена знања и искуства прије имплементације уређаја и система у Војсци Црне Горе.