- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Представници Тржишне инспекције у студијској посје...
Представници Тржишне инспекције у студијској посјети Њемачкој
У органИзацији АИМ пројекта (Приступ унутрашњем тржишту), представници Тржишне инспекције били су у четвородневној студијској посјети Њемачким институцијама, релевантним за подручје тржишног надзора - безбједност непрехрамбених производа.
Циљ посјете је био информисање о законском оквиру и активностима њемачких државних органа, тијела за оцјену усаглашености и произвођача, које су нужне да би се осигурало да се на тржиште стављају искључиво безбједни производи.
Програм посјете:
Минхен, 12. 03. 2012.
Аусбург, 13. 03. 2012.
Дортмунд, 14. 03. и 15. 03. 2012.
Састав делегације:
Рада Марковић, главни тржишни инспектор,
Нада Ђурђић, координатор централне подручне јединице у ТИ,
Марина Јанковић, тржишни инспектор,
Слободанка Вуковић, тржишни инспектор,
Ферзад Кардовић, тржишни инспектор, и
Драгољуб Шарановић, контакт особа за Национални систем за размјену информација о опасним производима.
Са делегацијом Тржишне инспекције био је и вођа пројекта, г-дин Витомир Фистер.
Минхен
Студијска посјета је почела посјетом Министарству рада и социјалног старања, породична питања и жене, покрајине Баварске, које је представљао г–дин Роберт Плецхингер, замјеник шефа одсјека за техничку заштиту потрошача, који је представио организацију са посебним освртом на службу за тржишни надзор. Тржишни надзор је у надлежности покрајина, које надзиру примјену и савезних и покрајинских прописа. Савезни ниво државне управе има надлежности прије свега на подручју координације извршавања инспекцијских послова.
Истог дана делегација је посјетила Баварски институт за здравље и безбједност хране. Делегацију је примио г-дин проф. Др. Петер Винеке, шеф одсјека за лабораторијска испитивања непрехрамбених производа. У служби за испитивање производа, на практичним примјерима приказано је низ лабораторијских испитивања непрехрамбених производа по стандардизованим процедурама како би се установила усаглашеност са прописаним захтјевима.
Аугсбург
Индустријски инспекторат: Другог дана, делегација је посјетила регионалну јединицу за техничку заштиту потрошача. Делегацију је дочекала г-ђа Др. Петра Хофман, шеф одсјека за техничку заштиту потрошача.
Разговарано је о организацији и начину рада тржишне инспекције, инфраструктури, надлежностима , приступима у тржишном надзору, односима према интересним групама. Занимљиво је било излагање о вршењу тржишног надзора на продајним сајмовима као једном од начина превентивног дјеловања.
Предузеће „Осрам“: Делегација тржишне инспекције је у Аугсбургу посјетила и предузеће „Осрам“ које се бави производњом сијалица. У склопу фабрике се налази и погон за производњу стакла. За вријеме посјете фабрици, делегацији је представљен читав производни процес од стављања сировине у пећи у којима се добија стакло у течном облику до добијања готовог производа.
Интересантно је било излагање представника, г-дина Келлеара и г-дина Френзела, о историјату фабрике, пласману производа и организацији рада. У дизајнирању и производњи сијалица примјењују се хармонизовани стандарди, нова техничка и научна сазнања која представљају већи ниво безбједности и квалитета производа. Све иновације које се односе на процес производње, квалитет и безбједност производа се представљају националним државним органима, односно институцијама на нивоу ЕУ, које их узимају у обзир код припреме нових стандарда и прописа.
Дортмунд
Савезни Институт за заштиту и здравље на раду „Фридрих Хенкел“ (БАУА):
У Институту, делегацију су дочекали господа Др. Ханс Јоерг Wиндберг и Др Матиас Хоннацкер.
На самом почетку, г-дин Хоннацкер је представио Институт и истакао који су његови задаци, детаљније представио надзор над тржиштем у Њемачкој, укључујучи и информациони систем за брзу размјену информација о опасним производима - РАПЕX, размјену веома детаљних информација о појединим производима између органа тржишног надзора - ИЦСМС и комуникациони систем за размјену докумената и информација - ЦИРЦА. Други дан посјете детаљно је представљена нова ИТ платформа за систем РАПЕX ' ГРАС.
Истог дана делегација је посјетила свјетску изложбу рада –ДАСА гдје се упознала са историјатом производа који су се користили у раду почетком XX вијека, као што су машина за штампање, топионица жељеза и други производи који су имали штетни утицај на здравље и безбједност људи.
Закључак:
Студијска посјета проширила је знање делегације тржишне инспекције о системима тржишног надзора који су повезани са безбједношћу непрехрамбених производа, коришћењу ефикасних комуникацијских стратегија и идентификацији опасних производа.