ФАДН

ФАДН систем (FADN - European Commission (europa.eu)) у Европској унији заснива се на концепту установљеном још 1965. године и представља главни инструмент за евалуацију ефеката Заједничке пољопривредне политике Европске уније. Тренутно се у систему ЕУ налази око 80.000 пољопривредних газдинстава, која представљају популацију од око 5.000.000 газдинстава. Овај систем омогућава праћење пословних промјена на пољопривредним газдинствима током године, што пољопривредним произвођачима омогућава да успјешније руководе својим пословањем, а креаторима пољопривредне политике пружа могућност да оцијене ефекте спроведених мјера.

Методологија која се примјењује у ФАДН систему тежи да обезбиједи репрезентативне податке на основу три димензије: географског положаја, економске величине и типа пољопривредне производње. Подаци који се прикупљају обухватају: физичке и структурне податке, површине под појединим културама, број грла стоке, радна снага, као и економске и финансијске податке, вриједност производње, продаја, куповина, имовина, трошкови, приходи, субвенције и сл.

ФАДН систем (https://fadn.gov.me) у Црној Гори је иницијално кренуо са успостављањем 2016. године, док је софтвер за прикупљање података имплементирнан 2021. године.  Успостављање ФАДН система у Црној Гори је реализовано уз техничку подршку УНФАО. Овај систем не представља само сакупљање података из области пољопривреде, нити само један од захтјева Европске уније, већ основу за доношење националних пољопривредних политика на основу тих података, што до сада није била пракса.

Захваљујући оваквом систему за праћење одређених економских показатеља, подаци који се прате на пољопривредним газдинствима су једнако упоредиви са пољопривредним газдинствима како у региону, тако и у Евроској унији.

Тренутно, ФАДН систем обухвата 40 газдинстава са прикупљеним подацима за 2023. годину. Организацију ФАДН система у Министарству води Одјељење за економске анализе и тржиште, а подаци су највећим дијелом прикупљени уз помоћ службеника савјетодавних служби. Поред свега наведеног, Пописом пољопривреде који је најављен крајем године добићемо нову типологију, економску величину и стећи ће се услови за рачунање новог СО коефицијента, а од тада можемо имати и Узорак који ће бити у складу са ЕУ правилима.

Контакт е-маил: mirsad.spahic@mpsv.gov.me и luka.popovic@mpsv.gov.me

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?