Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Владе и министар правде и људских права Душко Марковић разговарао са Стефаном Санином, директором Генералног директората за проширење Европске комисије

Објављено: 04.04.2012. 03:38 Аутор: Д. П.
Европска комисија ради на извјештају на основу којег ће Савјет ЕУ донијети одлуку о отварању преговора, и Црна Гора до краја априла формално, а до средине јуна суштински, има времена за нове мјерљиве резултате у области јачања владавине права и борбе против криминала и корупције, саопштио је Стефано Санино, директор Генералног директората за проширење Европске комисије приликом сусрета са потпредсједником Владе и министром правде и људских права Душком Марковићем, одржаним данас у Влади Црне Горе.

Потпредсједник Марковић је Санина упознао са најновијим резултатима у области борбе против организованог криминала и корупције и реформе правосуђа. Он је истакао задовољство због успјешне имплементације новоусвојеног законодавног оквира, напомињући да Влада, на свакодневној основи, спроводи надзор над имплементацијом усвојених закона и анализира њихово правно дејство. Марковић је најавио и скору припрему анализе потребе за рационализацијом судске мреже којом ће се обухватити судови, број судија и административно особље запослено у судовима. Он је додао да ће Влада Црне Горе уложиће додатне напоре да се ојачају капацитети Државне ревизорске институције која је директно надлежна за надзор над спровођењем Закона о финансирању политичких партија.

Санино је похвалио резултате Црне Горе на плану афирмације и заштите људских права нарочито се осврнувши на права вулнерабилних група попут расељених лица, лица са инвалидитетом, припадника РАЕ популације, ЛГБТ лица и жена. Саговорници су се сагласили у оцјенама да је Црна Гора на том путу имала проактиван приступ и учинила значајан искорак. Посљедњи показатељ такве врсте посвећености и конкретних активности јесте и стратешки документ са акционим планом који су разматрани на данашњој сједници Комисије за политички систем, унутрашњу и спољну политику, а тичу се побољшања положаја Рома и Египћана у Црној Гори за период 2012-2016.

Саговорници су се сагласили и у оцјени да, иако раније није експлицитно наведено као услов за добијање датума преговора, питање Уставних измјена јесте од круцијалног значаја за даљи ток европских интеграција Црне Горе, тим прије што претпоставља јачање независности правосуђа и елиминацију потенцијалног политичког и другог утицаја на рад носилаца правосудних функција.

Кад је ријеч о медијским слободама у Црној Гори, исказана је потреба за њиховом даљом афирмацијом кроз конкретне активности.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?