- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Одржана конференција за новинаре
Одржана конференција за новинаре
Поводом завршетка активности АИМ пројекта - Приступање унутрашњем тржишту, и почетка новог пројекта “Заштита потрошача и надзор над тржиштем” (ИПА 2010), дана 27. марта, одржана је конференција за новинаре, на којој су говорили: Ницола Бертолини, шеф сектора за имплементацију пројеката у Делегацији Европске Уније у Црној Гори, Рада Марковић, главни тржишни инспектор, Миодраг Вујовић, директор Управе за заштиту конкуренције, Шефика Куртагић, Министарство финансија, Витомир Фистер, вођа АИМ пројекта, Бењамин Клингер, шеф ГИЗ програма “Подршка економском развоју у Црној Гори “ и Даг Бјоерклоеф, вођа пројекта “Заштита потрошача и надзор над тржиштем”. Том приликом истакнути су кључни резултати на подручју заштите потрошача и надзора над тржиштем, постигнути уз подршку АИМ Пројекта и најављене активности новог Пројекта.
Г-дин Бертолини је указао на успјех АИМ пројекта и резултате које су током његове имплементације постигли корисници: Министарство економије и Тржишна инспекција, Управа за заштиту конкуренције, Министарство финансија - Одјељење за контролу државне помоћи и Комисија за контролу државне помоћи. Поред осталог, нагласио је податке о постигнутим резултатима Тржишне инспекције у надзору над безбједношћу производа на тржишту и истакао да то Делегација цијени као доказ успјешности у области надзора над тржиштем и заштите потрошача.
Г-ђа Марковић је у свом обраћању истакла задовољство постигнутим и нагласила да су у протеклих 22 мјесеца, колико је трајао АИМ Пројекат, који је имплементиран од стране ГИЗ-а, Министарство економије, Тржишна инспекција и други органи укључени у заштиту потрошачаша и надзор над тржиштем (безбједност непрехрамбених производа), остварили напредак у овим областима. Изразила је наду да то осјећају потрошачи кроз подизање нивоа заштите њихових права, како економских тако и прва на безбједан производ на тржишту, као и пословни субјекти преко унапређивања услова пословања који подржавају фер конкуренцију и слободан проток робе, те да тај напредак препознаје и Делегација ЕУ.
Навела је кључне резултате који су остварени уз подршку АИМ Пројекта на подручју заштите потрошача и надзора над тржиштем, и то:
- Припремљени су нацрти новог Закона о заштити потрошача и Закона о потрошачким кредитима, којима су пренешене потрошачке директиве, што обезбјеђује усклађеност националниог правног оквира са европским правом на овом подручју;
- Успостављено је функционисање Координационог тијела за тржишни надзор, које је од стране Владе ЦГ задужено да прати реализацију Стратегије тржишног надзора и координира рад инспекција укључених у тржишни надзор и Управе царина, што се успјешно реализује;
- Успостављен је и функционише Национални систем за брзу размјену информација о опасним производима, у коме је Тржишна инспекција контакт тачка, а чланови система су и друге инспекције укључене у тржишни надзор, као и Управа царина. Припремљено је Упутство за функционисање Контакт тачке и система за брзу размјену информација;
- Припремљена је и спроведена, по европским правилима и методама надзора, пилот акција надзора над тржиштем, у којој су Тржишна инспекција и Здравствено-санитарна инспекција откриле на тжишту опасне и обмањујуће производе и предузеле прописане мјере уклањања истих са тржишта. Након пилот акције Тржишна инспекција је наставила са активностима тржишног надзора;
- Припремљен је и 26. марта ове године, потписан Меморандум о сарадњи Тржишне инспекције и Управе царина на подручју провјеравања усаглашености производа са прописима о безбједности производа, што ће допринијети ефикаснијем тржишном надзору у циљу да на тржишту буду искључиво безбједни производи;
- Припремљен је Нацрт листе надлежности по групама производа, која ће бити упућена Влади на разматрање и усвајање;
- Припремљен је Национални програм надзора над тржиштем за 2012. годину;
- Континуирано је спровођена едукација инспектора, у којој је оспособљено десетак тржишних инспектора - тренера, који сада преносе знање својим колегама. Едукацијом су у одређеном обиму обухваћени и представници других инспекција које врше тржишни надзор, као и Управе царина;
- Пружена је подршка Министарству економије у припреми другог двогодишњег Националног програма заштите потрошача и Акционог плана за његову реализацију, као и Комисији за праћење реализације Националног програма заштите потрошача, укључујући и припрему годишњег извјештаја о реализацији овог програма;
- Успостављена је Интернет страница Тржишне инспекције (www.ти.гов.ме), која је представљена на конференцији за јавност, крајем новембра прошле године;
- Пружена је подршка у доношењу новог Закона о тржишној инспекцији, којим су пренешени најважнији елементи о тржишном надзору из Регулативе 765/2008;
- Припремљене су Смјернице за даљу хармонизацију законодавства на подручју опште безбједности производа и надзора над тржиштем.
Нагласила је да наведени резултати нијесу и једини бенефити за потрошаче и привредне субјекте, а истовремено и за напредак ЦГ на путу ка ЕУ, који су остварени са овим пројектом.
У најави новог пројекта, Марковић је укратко представила планиране активности и очекивања, који по својој садржини и ефектима представљају наставак активности које су се одвијале у оквиру предходног пројекта, и истакла да ће постигнуто бити добра основа за даљи развој заштите потрошача и надзора над тржиштем у оквиру новог пројекта, који ће реализовати ГФА консалтинг група са својим сарадницима, у трајању од 18 мјесеци.
Наставиће се са даљом хармонизацијом националног законодавства са релевантним ЕУ прописима на подручју заштите потрошача, опште безбједности производа и надзора над тржиштем, а предмет активности биће и увођење Централног информационог система за заштиту потрошача, као и унапређивање Система за брзу размјену података о опасним производима. Спроводиће се даља едукација запослених и припрема осталих ресурса за спровођење ефикасног и ефективног надзора над тржиштем, као и надзора у дијелу остваривања економских права потрошача. Даље ће се унапређивати међусобна сарадања органа, сарадња са потрошачима и њиховим организацијама, као и са привредним субјектима, те предузимати мјере на подизању свијести јавности о правима потрошача и значају тржишног надзора.
Захвалила се Делегацији ЕУ у ЦГ, ГИЗ-у, тиму АИМ пројекта на пруженој подршци, колегама и представницима органа на сарадњи којом су допринијели постигнутом успјеху, као и представницима медија који су то пратили, те пожељела успјех новом пројекту.
Г-дин Фистер је у свом обраћању изнио оцјену, која је потврђена и од корисника, да је АИМ Пројекат заједно са црногорском државном управом и невладиним сектором помогао у остварењу резултата који ће помоћи напретку у веома важним областима које је покривао пројекат: заштита потрошача, надзор над тржиштем (безбједност непрехрамбених производа), заштита конкуренције и државна помоћ.
Истакао је неке од резултата, који су се већ чули од стране корисника, а који су ојачали капацитете за ефикасно спровођење политика на којима је пројекат пружао подршку. У дијелу заштите потрошача и надзора над тржиштем, потенцирао је само неке од практичних ефеката:
- Функционална координација надзора над тржиштем са успостављеним црногорским системом за размјену података о опасним производима;
- Припрема другог националног програма за заштиту потрошача (2010 – 2012);
- Оспособљеност тржишних инспектора за рад који подразумијева препознавање опасних производа на тржишту и активности којима се обезбјеђује њихово повлачење и опозив.
Г-дин Фистер је нагласио преданост корисника у сарадњи што је резултирало изванредном атмосфером у којој је било лако радити, као и брзом развоју њихових компретенција.
Захвалио је Делегацији ЕУ у ЦГ на свесрдној помоћи и јасном обликовању ставова и предлога о начину постизања задатих циљева, ГИЗ-у без чијег учешћа се не би могло правовремено и на прави начин одговорити свим обавезама, експертима пројекта који су изнијели на својим леђима највећи терет обављеног посла. Захвалио је и медијима и цјелокупном црногорском друштву на подршци која је пружена раду АИМ пројектног тима чиме је обезбијеђено окружење у коме су остварени завидни заједнички резултати који воде у још квалитетније, безбједније и уређеније црногорско друштво.
Г-дин Клингер је истакао бенефите удруживања средстава ЕУ и Њемачког савезног министарства за економску сарадњу и развој. Тако је Пројекат могао да обезбиједи синергију и флексибилно реагује на потребе корисника.
Г-дин Бјоерклоеф је у најкраћим цртама представио садржај пројекта “Заштита потрошача и надзор над тржиштем”, као и очекиване ефекте. Истакао је подршку пројекта на даљој имплементацији закона и на успостављању свеобухватне сарадње између органа који врше тржишни надзор посебно са Управом царина, а све у циљу да се на тржишту Црне Горе пласирају искључиво безбједни производи. Нагласио је да је циљ пројекта да се омогући потрошачима Црне Горе да остварују своја права и заштиту од опасних производа, на начин и на нивоу права која имају потрошачи у ЕУ.