Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 20.04.2012. 00:01 Аутор: Биро

У циљу јачања финансијске стабилности, повећања транспарентности у пословању предузећа и смањењу проблема изазваних неликвидношћу привредних субјеката, Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Игор Лукшић, утврдила је Предлог закона о допуни закона о платном промету у земљи. Предложеним допунама прописано је да Централна банка објављује називе правних лица са њиховим матичним бројевима у поступку принудне наплате у непрекидном трајању блокаде рачуна дужем од 30 дана у износу већем од 10.000 еура. Подаци ће се објављивати мјесечно, на интернет страници Централне банке. Нове одредбе усмјерене су на дефинисање рокова и модалитета наплате потраживања, унапређење регулативе и праксе, као и административно брисање привредних субјеката који не обављају пословне трансакције, а њихова примјена допринијеће повећању промета и већем поштовању уговорених рокова плаћања, оцијенила је Влада.

Влада је утврдила и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о старању о привремено и трајно одузетој имовини. Иновираним законским одредбама детаљно се уређују поједина питања која се односе на управљање привремено одузетим власничким удјелима и хартијама од вриједности у привредним друштвима и давање у закуп и на коришћење без накнаде привремено одузете имовине. Основни циљ предложених рјешења је да се обезбиједи максимално очување имовине, уз минималне трошкове.

На сједници је усвојен и Трећи извјештај о реализацији мјера из Иновираног Акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције и организованог криминала. Извјештај садржи резултате спроведених мјера и појединачне оцјене о степену њихове реализације.У њему су дате препоруке за унапређење реализације мјера и циљева дефинисаних у Иновираном Акционом плану. Саставни дио Извјештаја чини и Извјештај Трипартитне комисије о анализи предмета из области корупције и организованог криминала за период 01.01. до 31.12.2011. године, сачињен од стране представника Врховног суда, Врховног државног тужилаштва и Управе полиције.

Разматрајући Информацију о тренутној ситуацији у КАП-у и проблему бивших радника, Влада је констатовала да је због неиспуњавања обавеза из Уговора о поравнању од стране ЦЕАЦ-а дошло до протеста бивших радника којима нијесу уплаћени заостали доприноси, због чега не могу остварити своје право на пензију. Оцјењујући захтјеве бивших радника не само оправданим, него и законски утемељеним, Влада је усвојила и текст Споразума о регулисању уплате доприноса за бенефицирани радни стаж између Владе и КАП-а, како би радници могли остварити право на пензију.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?