Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уводно излагање помоћнице министра прим. др Јадранке Лакићевић на Радионици »Добра пракса за безбједност пацијената и процјена здравствених технологија (ХТА)«

Објављено: 15.05.2012. 18:59 Аутор: прим.др Јадранка Лакићевић

Уважени предавачи, др Луциа Гуидотти, господине Јос Краус, господине Сарриа Сантамера Антонио, поштоване колегинице и колеге,

Задовољство ми је да вас поздравим у име Министарства здравља и министра доц.др Миодрага Радуновића и пожелим добродошлицу на радионицу са темом „Добра пракса за безбједност пацијената и процјена здравствених технологија“. Ово је прва радионица из области везаних за квалитет здравствене заштите коју организујемо уз помоћ ТАИЕXа, а једна је у низу које је посљедњих мјесеци Министарство здравља спровело у оквиру Пројекта унапређења система здравства у Црној Гори подржаним од Свјетске банке.

ТАИЕX (Тецхницал Ассистанце Информатион Еxцханге / Техничка помоћ и размјена информација) је један од програма који ЕУ пружа као краткорочну техничку помоћ на подручју усклађивања, примјене и спровођења законодавства Европске уније. Програми Бироа за пружање техничке помоћи и размјену информација Генералног директората за проширење ЕУ су доступни државама кандидатима и приступајућим државама као дио претприступне стратегије ЕУ.

Демографске промјене, развој нових здравствених технологија, повећана очекивања и потребе пацијената и грађана, те посљедичан раст трошкова у сектору здравства, представљају изазове са којима се суочавају савремени здравствени системи. Здравствене услуге се спроводе фрагментисано, усмјеравајући се на болест и примјену напредних технологија, а не на болесника, што код пацијента изазива осјећај отуђености и несигурности. Са друге стране, интензиван развој приватног здравственог сектора доводи до конкуренције у области пружања здравствених услуга стварајући додатан притисак на систем јавног здравства.

У циљу систематског рјешавања наведених изазова, са којима се суочава и јавни здравствени систем Црне Горе, у нашој земљи се спроводи реформа система здравствене заштите. Један од њених циљева је унапређење квалитета, како би се обезбиједио једнак приступ, правичност, безбједност и квалитет здравствене заштите засноване на доказима, а истовремено омогућио континуирани развој вјештина и технологија, као и учешће пацијената у одлучивању. Главни правци реформе здравственог сектора су засновани на једном од основих принципа квалитетне здравствене заштите, а то је усмјереност према болеснику, односно ставарање система у којем централно мјесто има пацијент и његове потребе. Осим усмјерености према болеснику, један од приоритета Стратегије за унапређење квалитета и безбједност пацијената коју јеВлада Црне Горе усвојила у фебруару ове године је и безбједност пацијената, односно организација и функционисање здравственог система на начин да се он учини што је могуће сигурнијим, како за болесника тако и за оне који пружају здравствену заштиту.

Увођење и процјена здравствених технологија представљају један од дефинисаних стратешких приоритета. Све већи напредак у истраживањима, медицинским струкама нуди нове технологије за које је потребно примјеном принципа медицине засноване на доказима (ЕБМ-Евиденце басед медицине) објективно процијенити у којој мјери свака поједина метода доприноси добробити за здравље пацијената у односу на постојеће, укључујући: клиничку ефикасност и дјелотворност, безбједност, економичност и организациону импликацију, а у контексту бројних правних и етичких питања и социјалних посљедица. Из тих разлога су нам неопходна искуства земаља ЕУ како би се нове напредне технологије за дијагностику и лијечење уводиле у клиничку праксу на најрационалнији начин, поштујући начела ефикасности, добре стручне праксе и безбједности пацијената.

Ову радионицу смо организовали да би кроз размјену знања и искуства, ојачали властите капацитете и систем здравства подигли на виши ниво, што је наша обавеза, не само према нашим грађанима и пацијентима него и задатак наше државе на путу ка ЕУ.

Желим да се захвалим уваженим предавачима и Бироу за пружање техничке помоћи и размјену информација Генералног директората за проширење ЕУ на подршци у организацији овог скупа.

Уз жељу за успјешан рад све вас још једном поздрављам.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?