- Влада Црне Горе
Делегација Црне Горе присуствовала 16. пленарном з...
Делегација Црне Горе присуствовала 16. пленарном засиједању ЕАГ групе у Москви
На позив ЕАГ групе (Европско Азијска група за спречавање прања новца и финансирања тероризма), делегација Црне Горе, коју чине директор Управе за спречавање прања новца и финансирања тероризма (УСПНФТ) Предраг Митровић, помоћник директора Милош Вукчевић и замјеник Специјалног тужиоца Дражен Бурић, присуствује њеном 16. пленарном засиједању, које се одржава у Москви 24. и 25. маја 2012. године.
На засиједању су се чуле најновије информације везане за усвајање нових ФАТФ (Финанциал Ацтион Таск Форце)[1] препорука од стране држава чланица, као и о њиховом учешћу и постигнутим резултатима у активностима ФАТФ организације.
Након што су презентовани извјештаји радних група за правна питања, техничку подршку, међународну сарадњу, представници делегација држава чланица и посматрача имали су прилику да се упознају са најновијим резултатима Таџикистана, Казахстана и Туркменистана у области спречавања прања новца и финансирања тероризма, као и степеном њихове усклађености са ФАТФ групом за међународну сарадњу и надзор.
Саопштени су и резултати радних група задужених за типологију, техничку подршку, консултације са приватним сектором, као и план предстојећих активности ЕАГ групе за другу половину 2012. године.
Током пленарног засиједања, чланови делегације Црне Горе имали су билатерални сусрет са предсједавајућим ЕАГ групе и директором Финансијско обавјештајне службе Русије Y. Цхикханцхином, што је уједно била прилика за размјену искустава и унапређење међународне сарадње.
Такође, представници црногорске делегације су се упознали са најновијим научним и техничким достигнућима Руске федерације која се користе за спречавање и откривање прања новца и финансирања тероризма.
На 16. пленарном засиједању, Секретаријат ЕАГ групе похвалио је досадашњу успјешну сарадњу са представницима држава посматрача. Одлуком ЕАГ пленарног састанка основана је нова Радна група за спречавање финансирања трговине дрогама, криминала и тероризма. Русија, Киргистан и Бјелорусија су предложиле ко-пресједавање овом групом.
ЕАГ група, створена са циљем да обезбиједи ефикаснију интеракцију и сарадњу на нивоу Еуроазије, као и интеграцију чланица ЕАГ групе у међународни систем за спречавање прања новца и финсансирања тероризма (СПН и ФТ), максимално подржава земље у региону да створе одређени институционални оквир и да појачају услове за оперативне капацитете у оквиру борбе против прања новца и финансирања тероризма, као и са њима повезаних области.
ЕАГ група ради међусобно вредновање односно евалуацију националних система у овој области у складу са међународним стандардима анализирајући нове типологије прања новца и финансирања тероризма и узимајући у обзир специфичност еуроазијског региона, спроводећи техничке програме помоћи за чланице групе, укључујући и обуку кадра не само за финансијске обавјештајне службе, већ и за државно тужилаштво и полицијске структуре.
Црна Гора у ЕАГ групи има статус посматрача који је добила 2010. године. У позицији посматрача у овој еуроазијској групи су и САД, Велика Британија, Француска, Италија као и друге бројне земље и међународне организације.
Статус посматрача омогућава црногорској УСПНФТ квалитетнију размјену тајних финансијско-обавјештајних података као и успјешнију комуникацију са неким државама са којима преко ЕГМОНТА (удружења финансијско-обавјештајних служби из цијелог свијета) то није могуће остварити.
Управа за спречавање прања новца и финансирања тероризма