Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Министарства финансија поводом објављивања извода Стратегије за управљање државним дугом

Објављено: 27.05.2012. 04:59 Аутор: Ивона Михајловиц - администратор

Министарство финансија припрема Стратегију за управљање државним дугом, која ће се односити на трогодишњи период 2012 – 2014. године и чији је главни циљ обуздавање даљег раста јавног дуга и његово смањење у средњем року. 

У циљу што квалитетније припреме овог документа, Министарство финансија је, у току његове израде, организовало састанке са представницима Централне банке Црне Горе, као и са независним економским аналитичарима, и уважило њихова мишљења и сугестије.   

Стратегија садржи анализу одрживости државног дуга, анализу кључних опција задуживања које Влада има на располагању и конкретне смјернице за предузимање активности по том основу. 

Анализа одрживости дуга садржи два сценарија – основни, који се заснива на пројекцијама садржаним у Смјерницама макроекономске и фискалне политике за период 2012. до 2015. године, и песимистични, тзв. стресс тест сценарио, који је заснован на изразито песимистичним претпоставкама о кретањима на међународном тржишту и у земљи. Важно је напоменути да претпоставке у песимистичном сценарију представљају шокове како би се тестирала реакција на исте, а сценарио има за циљ анализу одрживости дуга у случају да се не буде слиједила постојећа конзервативна фискална политика и у случају драматичног погоршања услова на глобалном тржишту. Резултат анализе показује да је неопходно ојачати фискалну позицију у складу са предложеним буџетом и Смјерницама, која би обезбиједила мању осјетљивост на шокове, који су предвиђени у песимистичном сценарију Анализе одрживости дуга. 

Сматрамо изузетно важним истаћи да је основни сценарио анализе одрживости дуга, који се заснива на претпоставкама о кретањима БДП-а, инфлације и других макро показатеља садржаних у Смјерницама макроекономске и фискалне политике за период 2012. до 2015. године, показао да је државни дуг одржив, односно, да ће се учешће дуга у БДП-у смањити до нивоа од око 42% у 2016. години, без обзира на чињеницу да ће еурообвезнице бити рефинансиране. Такође је веома важно посматрати показатељ учешћа нето дуга у БДП-у (према основном сценарију, показатељ нето дуг/БДП 2016. године износиће око 38%), јер је наше опредјељење да, у циљу смањења ризика од неликвидности,  увијек располажемо одређеним нивоом депозитних средстава на рачунима, у износу 100-120 милиона еура. У том смислу и закључак да „Влада има стратегију да новим кредитима враћа старе дугове“ нема реално утемељење, већ је резултат недовољне упућености, односно посматрања пројекција и смјерница дефинисаних Стретегијом ван контекста. 

Када је ријеч о гаранцијама, смјернице Стратегије за управљање државним дугом су у том дијелу веома јасне и подразумијевају смањење издавања гаранција на најмању могућу мјеру, односно потпуни повратак на конзервативну политику коју је Влада слиједила у периоду прије кризе, а која подразумијева издавање државних гаранција искључиво за кредите које међународне финансијске институције одобравају по повољним условима за реализацију инфраструктурних пројеката. 

Коначно, Стратегија за управљање државним дугом ће, као и сваки други документ кога припрема Министарство финансија, а који има импликације на укупан систем, бити објављен и презентован јавности након што га усвоји Влада у редовној процедури. Стога осуђујемо злоупотребу документа који је још увијек у радној верзији и који је, до коначног усаглашавања, интерног карактера. 

Очекује се да ће документ бити објављен до краја јуна мјесеца текуће године.

ПР СЛУЖБА

МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?