- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење поводом најаве удара топлотног тропског ...
Саопштење поводом најаве удара топлотног тропског таласа
Најављене изузетно високе температуре до 40°Ц, од стране Хидрометеоролошког завода могу се негативно одразити на биљну производњу.
Такве температуре условљавају и екстремно високе индексе транспирације код биља. Биљка не може да задовољи своје знатно повећане потребе за водом што ће бити посебно изражено у ширем подручју Подгорице и Даниловграда и у правцу приморја и приморја са залеђем.
Посљедице утицаја високих температуре су често неповратне промјене у структури и метаболизму биљака. Отпорност самих биљака или мјере предузете за њихову заштиту од екстремних вриједности температуре од великог су значаја за њихов опстанак и продуктивност.
Високе температуре утичу на физичко хемијске особине протоплазме, оне изазивају њену коагулацију и дехидрацију усљед чега се инхибира њено струјање и повећава њен вискозитет.
Фотосинтетички апарат је нарочито осетљив на високе температуре. Високе температуре подстичу деструкцију хлорофила услед чега се његове садржај смањује.
Високе температуре могу нанијети већу штету уколико су праћене сувим вјетром и ниском релативном влажношћу ваздуха.
Интензивна повртарска производња у нашим климатским условима углавном се одвија уз наводњавање, тако да повртари ових дана треба чешће да наводњавају своје усјеве.
У овим тропским данима пожељно је свакодневно у раним јутарњим часовима вршити орошавање (вјештачка киша) у циљу освјежења усјева.
Овим начином наводњавања обезбјеђује се стабилан режим влажности и на јако пропустљивим земљиштима, повећава се релативна влажност ваздуха и снижава температура приземног слоја ваздуха.
На заливање орошавањем повољно реагују повртарске културе које имају плићи корјенов систем и веће захтјеве према ваздушној влази као што су: паприка, купус, карфиол, грашак, боранија, салата и друге.
Орошавање у току дана се не препоручује, јер се могу изазвати ожеготине на листовима и повећати опасност од биљних болести. Такође, приликом употребе средстава за заштиту биља строго водити рачуна о перопрукама на упуству које се односе на температуру.
Други метод који се користи као заштита од високих температура је употреба мрежа за засјењивање, чиме се може допринијети снижавају температура и спречавању директаног утицаја сунчевих зрака на биље.
У биљној производњи на површинама које немају могућност наводњавања може доћи до негативних последица које се могу утицати на принос.
Услед високих темепратура биљке неко извјесно вријеме могу да преживе тако неповољне услове, уз престанак раста. Уколико се ради о дужем временском периоду, биљка прекида вегетацију, зато што не може да задовољи знатно повећане потребе за водом, тј. транспирацијом.
Са друге стране више температуре не би требале направити веће проблеме стрним житима, јер је жетва почела на ширем подручју Подгорице, док је на сјеверу земље у току сазријевање жита, тако да ће влага зрна бити оптимална, квалитет добар, а услови за жетву повољни.
У сусрет најављеном таласу високих температура у наредном период повећава се ризик од штетног утицаја сунчевих зрака на здравље животиња.
Високе температуре и смањена циркулација ваздуха, изложеност животиња директном утицају сунца, уз немогућност њиховог склањања на заклоњена и осјенчена мјеста могу довести до поремећаја основних животних функција живот
Недовољно напајање, дуго гоњење, прекомјеран рад, лоша вентилација и збијеност животиња у објектима за смјештај животиња, или превозним средствима повећавају ризик од настанка сунчанице и топлотни удар животиња.
Како би се заштитило здравље и добробит животиња, и спријечио настанак штетног утицаја високих температира и сунца на здравље животиња, најважније су превентивне мјере које треба да предузме власник животиња и то:
Животињама треба обезбиједити довољне количине воде за пиће.
Приликом испаше је потребно обезбиједити мјеста заклоњена од сунца.
Избјегавати свако грубо поступање приликом утовара, транспорта И истовара животиња, а у топлим данима транспорт И изгон животиња треба вршити ноћу.
У превозним средствима треба обезбиједити довољно простора за животиње и добру вентилацију.