- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Реаговање на саопштење НВО Греен Хоме, а поводом 2...
Реаговање на саопштење НВО Греен Хоме, а поводом 21. године од проглашења Еколошке државе Црне Горе
Црна Гора константно ради на усвајању и имплементацији савремених стандарда у области животне средине са циљем очувања нашег ограниченог, али врједносно непроцјењивог простора. Свакако да то представља континуитет наших активности и посвећености идеји еколошке државе Црне Горе, а који се испољавао у складу са мијењајућим друштвеним, економским и социјалним околностима током претходних година.
Имајући у виду да је област животне средине по обиму, сложености и висини финансијских улагања један од најкомплекснијих изазова у процесу европских интеграција и шире, Министарство одрживог развоја и туризма је предано радило на унапријеђењу законодавног оквира и на даљој хармонизацији са ЕУ ацqуиес. Ово посебно имајући у виду да је европско законодавство у области животне средине изузетно обимно, те да је динамика измјене законодавства на нивоу ЕУ интензивна.
У том контексту, важно је напоменути да је успјешно реализован пројекат Прогресс Мониторинг који има за циљ праћење напретка који је остварен у области животне средине и исти представља платформу за будуће преговоре.
Од велике је важности и да се успјешно и квалитетно приводи крају припремна фаза пројекта Управљање индустријским отпадом и санација еколошких црних тачака који има за циљ санацију 5 приоритетних локација у Црној Гори на којима се налазе депоније опасног индустријског отпада, као и одређивање једне локације за националну депонију за опасни отпад, а чија је вриједност 60 милиона еура. Такође, у циљу стварања предуслова унапријеђења квалитета живота становника Црне Горе у области заштите ваздуха, успостављена је мрежа станица за праћење квалитета ваздуха у складу са захтјевима ЕУ и заокружен правни оквир везан за област квалитета ваздуха, а тренутно се ради на изради Националне стратегије управљања квалитетом ваздуха. Уз то, недавно је издата дозвола за управљање складиштем радиоактивног отпада чиме су креиране претпоставке за управљање оваквом врстом отпадног материјала на сигуран, безбједан и еколошки прихватљив начин. Поред тога, усвојена је Стратегија о заштити од јонизујућег зрачења, радијационој сигурности и управљања радиоактивним отпадом. Рјешавањем проблема опасног отпада у наредном периоду ће значајно унаприједити квалитет животне средине.
Досадашњи период обиљежиле су многе активности везане и за реализацију инфраструктурних пројеката из области комуналних дјелатности. Посебна пажња била је усмјерена на стварање услова за почетак градње и градњу регионалних центара за управљање отпадом у Бару, Никшићу, Беранама и Пљевљима и изградњу система оцједних вода на депонији у Подгорици. Са великим задовољством можемо истаћи да је пуштена у рад друга регионална санитарна депонија у Црној Гори - „Можура“ у Бару. У циљу јачања техничких капацитета комуналних предузећа, из ИПА 2009 програма и кредита Свјетске банке уговорена је набавка комуналне опреме за 18 општина у Црној Гори.
Само у овој години обезбијеђена је помоћ јединицама локалне самоуправе у Црној Гори за квалитеније обављање послова сакупљања и транспорта комуналног отпада која износи 50 камиона и око 2 700 контејнера и канти за сакупљање и транспорт комуналног отпада. На тај начин јединице локалне самоуправе добиле су значајан подстрек да унаприједе стање у овој веома важној области комуналних дјелатности.
У области управљања отпадним водама посебно је важно нагласити да је изграђено око 60км канализационе мреже у Никшићу, Тивту, Котору и другим општинама у Црној Гори, као и активности везане за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода и канализационе мреже у Пљевљима, Бијелом Пољу, Цетињу, Беранама, Плаву, Даниловграду, Жабљаку, активности на рехабилитацији и проширењу канализационих мрежа у општинама Херцег Нови, Котор, Тиват и Бар и припремне активности за почетак изградње постројења за пречишћавање отпадних вода у Херцег Новом и Бару, као и заједничког постројења за пречишћавање отпадних вода за општине Котор и Тиват.
Сматрамо да су значајни резултати постигнути и у стварању адекватног законодавног оквира у овој области доношењем новог Закона о управљању отпадом, а Влада је усвојила и доставила Скупштини Црне Горе на доношење и Приједлог закона о комуналним дјелатностима. На основу Закона о управљању отпадом ове године донесено је 7 подзаконских аката, а до краја године очекује се доношење још десетак.
Дакле, свакодневне активности у раду Министарства у себи садрже европске обавезе и на тај начин представљају и припрему за преговарачки процес. Такође, константна и интензивна комуникација и сарадња са Европском комисијом нам помаже да овај захтјевни процес на што бољи начин разумијемо и да квалитетно изађемо у сусрет овом изазову. Максималним улагањем напора сигурно да смо на путу јачања наших интерних капацитета и креирања кадрова који ће бити у могућности да, када се отвори поглавље 27 за преговоре, процес изнесу квалитетно и на задовољавајући начин. Зато смарамо да је најбоље пустити да говоре резултати који су иза нас, и труд и рад на активностима од којих је само дио горе поменут, а за који смо сигурни да грађани Црне Горе препознају.
На крају, нагласићемо и да, поштујући мишљење и ставове невладиног сектора у Црној Гори, морамо истовремено поштовати сав рад и труд који су уложени у област животне средине како од владиних структура, тако и невладиног сектора, при чему не желимо да вјерујемо да би респектабилна НВО попут Греен Хоме изгубила кредибилитет пласирањем неумјерених изјава по питању стања у животној средини у Црној Гори усљед чињенице да је некадашњи први човјек ове НВО прешао у политичке воде.