- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење Промовисана кампања „Искористи шансу при...
Саопштење Промовисана кампања „Искористи шансу природе!“
У организацији Министарства одрживог развоја и туризма и Њемачке међународне сарадње (ГИЗ), данас је у етно селу “Излазак” у Пиви одржан састанак – радни ручак са новинарима поводом почетка кампање “Искористи шансу природе!”. Састанак је одржан у оквиру пројекта “Подршка развоју туристичких дестинација у централном и планинском дијелу Црне Горе” који спроводи Министарство, у партнерству са ГИЗ-ом и Националном туристичком организацијом Црне Горе, а уз финансијску подршку Владе Норвешке.
Догађај је имао за циљ да промоцијом кампање “Искористи шансу природе!” упути на значај континуираног улагања у знања и вјештине које пружаоцима туристичких услуга може помоћи у процесу унапрјеђења постојеће понуде и креирања нових садржаја, развоја предузетништва и малог и средњег бизниса, а тиме и стварања услова за даљи, динамичнији развој туризма у централном и сјеверном региону Црне Горе.
Састанак у етно селу “Излазак” отворили су Жељка Радак Кукавичић, помоћник министра одрживог развоја и туризма и Карин Хоерхан, шеф пројекта ГИЗ и замјеник директора ГИЗ-а за Црну Гору и Србију.
Истакнуто је да један од примарних разлога доласка туриста у нашу земљу чини лијепа, нетакнута природа којом Црна Гора обилује. Због тога се од локалног становништва очекује да препознају прилику коју им даје туризам заснован на природи – један од најбрже растућих сектора у свјетској туристичкој индустрији, са растом од 10% до 15% на годишњем нивоу.
Отварајући састанак помоћник министра одрживог развоја и туризма Жељка Радак Кукавичић напоменула је да је „У протеклом периоду Министарство, у сарадњи са домаћим и страним партнерима, реализовало значајне активности у правцу стварања потребних услова за развој туризма заснованог на природи. Дефинисана је регулатива, идентификоване су руте најљепших планинарских и бициклистичких стаза које су маркиране и на којима се поставља сигнализација, урадили смо водиче, мапе. Радили смо на јачању капацитета организација које учествују у стварању овог туристичког производа. Кампања ’Искористи шансу природе!’ представља наставак активности које заједнички реализујемо како би подстакли одрживу туристичку валоризацију сјеверног и централног дијела Црне Горе“.
На састанку је оцијењено да планински и централни дио Црне Горе имају изузетне потенцијале које треба ставити у службу креирања туристичког идентитета и атрактивне понуде која ће подстаћи одрживу туристичку валоризацију тог краја. У том процесу, веома је важно да се представници приватног сектора информишу о значају који континуирана едукација има за успјешност пословања, посебно зато што усвајање нових знања и праћење актуелних туристичких трендова обогаћује укупну понуду, помаже у креирању иновираних, квалитетних садржаја и стицању њихове конкурентске предности.
Карин Хоерхан, шеф пројекта ГИЗ и замјеник директора ГИЗ-а за Црну Гору и Србију је нагласила: “Страни туристи траже једноставан, али квалитетан смјештај, аутентичну понуду, традиционалну кухињу. Они желе да упознају локалну културу и остваре контакт са људима, да спознају могућности да проведу своје одморе на активан начин, истражују природу, пјешаче, возе бицикл, кајакаре или се баве другим активностима у природи које локално становништво нуди. Фактор успјеха за сваки успјешан бизнис је знати шта туристи заиста желе. Из тог разлога почињемо ову кампању јер смо препознали потребу за проширењем нивоа услуга и унапрјеђењем знања и вјештина пружалаца туристичких услуга у разним областима, као што су маркетинг, финансирање бизниса, комуникација на енглеском језику и друге области у којима ГИЗ пружа подршку путем серије обука које се одвијају свуда по Црној Гори, а све у циљу подршке почетницима у бизнису и повећања квалитета постојећих бизниса.”
Важан сегмент укупног богатства туристичке понуде Црне Горе чини и њена гастрономска особеност коју, као традиционалну вриједност, треба представити на нов и тржишно орјентисан начин. Говорећи о потреби да у наредном периоду значајну пажњу треба поклонити и афирмацији националне кухиње и познатих црногорских специјалитета, професор кулинарства Милан Букарица је казао да начин и вјештина припремања националних специјалитета и разноликост њиховог укуса представљају огледало историје, културе и традиције нашег народа. Он је подсјетио да богатство наше кухиње чине и вјекови у којима је она стварана, његована и чувана, а потом закључио: “Ако привредници то на вријеме схвате и као такву је уврсте у своју понуду, успјешније ће одговорити захтјевима тржишта и остварити бољи пословни резултат”.
Домаћин данашњег догађаја у Рудиницима, власник етно села “Извор” Новица Гогић, један је од примјера успјешних привредника који су препознали шансу коју нуди природа на сјеверу Црне Горе. У излагању у којем је новинарима и осталим учесницима пренио своје искуство, Гогић је упутио и важну поруку свим садашњим и будућим привредницима из области туристичке индустрије: “Оно што смо препознали као кључ успјеха је задовољан гост. Наше етно село има јако добру сарадњу са локалним становништвом (пољопривредним произвођачима), као и са другим субјектима који се баве туризмом и пољопривредом“.
На састанку организованом поводом почетка кампање “Искористи шансу природе!” закључено је да је улагање у знање главни адут у стицању конкурентске предности и један од најисплативијих видова инвестирања у туристичку дјелатност. Зато је потребно да се у наредном периоду активније ради на подизању свијести укупне јавности, а посебно локалног становништва и привредника, о значају континуиране едукације и унапријеђењу сервиса из области туристичке дјелатности. То је начин да се, удруженим снагама и у партнерству свих сегмената друштва, помогне и укупним процесима који воде развоју предузетништва, отварању нових радних мјеста, регионалном и напретку цијеле Црне Горе.