Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Мандат Комисије за условни отпуст и штрајк у Заводу за извршење кривичних санкција

Објављено: 27.09.2012. 23:41 Аутор: Министарство правде и људских права
Комисија за условни отпуст установљена је Законом као независно седмочлано тијело на највишем нивоу, којег чине представници Министарства правде и људских права, Министарства унутрашњих послова, Министарства здравља, Врховног суда, Врховног државног тужилаштва и Завода за извршење кривичних санкција, те свакако није тијело које су, ради властитих интереса, основала лица на издржавању казне затвора.

Комисија за условни отпуст коју образује министар правде и људских права а која броји још и предсједника, секретара и пет чланова, засиједа редовно, у складу са бројем примљених молби, о којима одлучује на ажуран, континуиран и одговоран начин. Комисија има свој Пословник о раду и критеријуме утврђене Кривичним закоником којима се руководи приликом одлучивања. 

Министарство правде и људских права као надлежни орган, одговорно и професионално разматра све молбе за условни отпуст лица осуђених на затворске казне које пристигну овом Министарству.

У 2012. години, Комисија је имала 12 сједница и донијела 353 рјешења: 207 позитивних и 146 негативних. На данашњој сједници комисије, 13. по реду, разматраће се нових 50 молби за условни отпуст.

Институт условног отпуста постоји од 1994. године, и истим Законом образована је Комисија за условни отпуст, тако да је констатација у смислу масовних штрајкова, овим поводом, потпуно депласирана, јер се да закључити да су осуђена лица била задовољна овим институтом цијелих 17 година, а ова календарска година је осуђеницима изгледа спорна и неадекватна, иако су услови за добијање условног отпуста остали непромијењени.

Кад је ријеч о тренутном штрајку у ЗИКС-у, још увијек је рано давати било какве коментаре и процјене. Штрајк је започео један осуђеник, а евидентна је и појава тренутне солидарности међу осуђеницима.

Међутим, Министарство правде и људских права ће наставити да уз пуну професионалну и политичку одговорност прати развој новонастале ситуације и рјешава је у складу са својим законским овлашћењима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?