Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Задовољавајућа реализација ИПА пројеката

Објављено: 01.10.2012. 20:04 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У Министарству одрживог развоја и туризма одржан је редован састанак на којем је разматран тренутни статус пројеката чија реализација се дијелом финансира из Инструмента претпирступне помоћи – ИПА, компоненте И и ИИИ. Састанку су присуствовали представници свих релевантних субјеката за реализацију средстава из овог фонда ЕУ: Оперативна структура за имплементацију ИПА ИИИ компоненте, односно представници Министасртва одрживог развоја и туризма, Министарства саобраћаја и поморства и Дирекције за јавне радове, представници Министарства вањских послова и европских интеграција, Делегације Европске Уније у Подгорици, јединица локалне самоуправе у којима се реализују пројекти који се кофинансирају из ИПА средстава, ДОО „Процон“ и АД Жељезничка инфраструктура Црне Горе. Састанку је по први пут од ступања на функцију Шефа Оперативног сектора у Делегацију ЕУ у Подгорици присуствао г. Андре Лyс.

Генерално је оцијењено да се реализација већине пројеката одвија задовољавајућом динамиком.

Реализацијом пројеката из ИПА И компоненте координира Делегација ЕУ. У досадашњем периоду из средстава обезбијеђених у оквиру ИПА И компоненте реализована су два пројекта у оквиру којих је изграђено око 22 км канализационе мреже и двије пумпне станице у Никшићу, у вриједности од око 3,5 милиона еура (ИПА 2008) и набављено 35 возила за сакупљање отпада и око 2.300 контејнера и канти за отпад у износу од 4 милиона еура (ИПА 2009). Јавна комунална предузећа из 16 јединица локалне самоуправе преузела су возила прије двије седмице, а отпочела је и расподјела контејнера.

У току су активности на реализацији пројеката који се кофинансирају из средстава обезбијеђених кроз ИПА компоненту И за 2010 и 2011. годину: изградња постројења за третман отпадних вода у Пљевљима (ИПА 2010) и изграња канализационе мреже у општини Бијело Поље и Пријестоници Цетиње (ИПА 2011).

За пројекат у Пљевљима - изградња постројења за третман отпадних вода, обезбијеђено је 3,5 милиона еура из ИПА 2010 и 1,4 милиона еура из ИПФ МW програма, као бесповратна средства, и кредит ЕИБ у износу од 3 милиона еура. Из ових средстава финансираће се, поред изградње постројења, и изградња канализационе мреже. Реализација пројекта се одвија предвиђеном динамиком. Обезбијеђена је грађевинска дозвола, припремљена је тендерска документација, а до краја мјесеца октобра објавиће се тендер за израду Главног пројекта и изградњу постројења за третман отпадних вода. Очекује се да ће до 10. октобра 2012. године бити закључен уговор о гранту са Европском инвестиционом банком.

Из ИПА И компонента за 2011. годину у Бијелом Пољу се кофинансира изградња канализационе мреже. Вриједност укупног пројекта рјешавања питања отпадних вода у Бијелом Пољу износи око 17 милона еура. Средства су обезбијеђена из бесповратних извора ЕУ фондова - ИПА 3,6 милиона еура и ИПФ МW 1,7 милиона еура, а остатак из кредита ЕИБ. Реализација овог пројекта се одвија задовољавајућом динамиком и очекује се да ће 26. октобра бити завршена израда Идејног пројекта за изградњу канализационе мреже и постројења за третман отпадних вода. На састанку су представници Општине Бијело Поље упознали присутне о усвојеном варијантном рјешењу трасе главног колектора и канализационе мреже. Очекује се да ће надлежне структуре у Делегацији ЕУ припремити тендерску документацију за израду Главног пројекта изградње канализационе мреже и за избор ревидента. За припрему тендерске документације за израду Главног пројекта за постројење задужен је ДОО „Процон“.

Из ИПА И компонента за 2011. годину кофинансира се и изградња канализационе мреже на Цетињу. Пројекат рјешавања питања управљања отпадним водама у Пријестоници одвија се задовољавајућом динамиком. Средства су обезбијеђена из бесповратних извора ЕУ фондова - ИПА 3,2 милиона еура и ИПФ МW 900.000 еура, а остатак ће бити финансиран из кредита ЕИБ. У току су завршне активности на припреми Идејног пројекта за изградњу канализационе мреже, постројења за третман отпадних вода и хидротехничког тунела за евакуацију фекалних отпадних вода до постројења у Добрском пољу и атмосферских отпадних вода.

Пројекти који се дијелом финансирају из ИПА ИИИ компоненте за 2012 и 2013. годину, за чију реализацију је надлежна Оперативна структура успостављена у Министарству одрживог развоја и туризма, Министарству саобраћаја и поморства и Дирекцији за јавне радове обухватају пројекте који се односе на унапријеђење стања у области жељезничке инфраструктуре и пројекте из области комуналне инфраструктуре.

1. Унапријеђење стања у области жељезничке инфраструктуре односи се на два пројекта:
- Рехабилитација великих косина на дионици пруге Бар – Врбница обухвата санацију и рехабилитацију 12 великих косина. Вриједност пројекта се процјењује на око 5,37 милиона еура, од чега ће ИПА бити обезбијеђено око 4,52 милиона еура.
- Демонтажа постојеће и инсталација нове електровучне подстанице Требешица је пројекат чија је укупна процијењена вриједност 3,89 милиона еура, од чега ће из ИПА бити обизбијеђено око 3,01 милион еура.
За ова два пројекта, за која је у току припрема студија изводљивости и идејних пројекта (чија израда се финансира из бесповратних средства ИПА И компонента за 2011. годину), преостала средства потребна за реализацију ових пројекта обезбијеђена су из буџета Црне Горе.
На састанку је констатовано да се реализација ових пројекта одвија планираном динамиком.

2. Комунална инфраструктура
Из ИПА ИИИ компоненте за 2012 и 2013. годину, у дијелу пројеката који се односе на комуналну инфраструктуру, кофинансирају се пројекти везани за рјешавање питања отпадних вода у Беранама, Плаву, Рожајама и Пљевљима и пројекат из области управљања отпадом у Пљевљима.

- У Беранама се реализује пројекат унапријеђења управљања отпадним водама чија укупна вриједност износи 9 милиона еура. Из бесповратних ИПА средства, у износу од 3,5 милиона еура, финансира се изградња канализаицоне мреже. Преостала средства за реализацију пројекта обезбијеђена су из кредита ЕИБ.
У току су активности које се односе на обезбјеђивање просторно-планских претпоставки: добијање урбанистичко-техничких услова за канализациону мрежу и локалне студије локације за постројење за третман отпадних вода. Такође у завршној је фази израда Идејног пројекта. Предстојећа активност је припрема нацрта Пројектног задатка и тендерске документације за израду Главног пројкета канализаиоцне мреже.
У вези овог пројекта је закључено да се одвија задовољавајућом динамиком.

- Пројекат управљања отпадним водама у Плаву обухвата изградњу канализационе мреже и два постројења за третман отпадних вода за потребе Гусиња и за потребе Плава. За изградњу постројења за третман отпадних вода у Гусињу обезбијеђена је донација Владе Републике Словачке у износу од 350.000 хиљада еура. Укупна вриједност осталих активности за ову општину износи 10 милиона еура, од чега су предвиђена бесповртана средства из ИПА око 3 милиона еура која су опредијељена за изградњу постројења за третман отпадних вода са подручја урбаног језгра Плава и из WБИФ-а у износу од 700.000 еура. Преостала средства требају да буду обезбијеђена из кредита ЕИБ-а.
У току су активности на изради локалне студије локације за постројење, као и Просторног плана Плава чијим усвајањем ће се обезбиједити просторно-планске претпоставке за изградњу канализационе мреже. Такође, у току су активности на изради Идејног пројекта.
У вези овог пројекта разматрана су отворена питања и у том контексту закључено је да је потребно припремити нову динамику реализације, са којом ће бити упознате најодговорније структуре локалне управе у Плаву. Уколико буде прихваћен нови динамички план, задатак надлежних органа локалне управе у Плаву биће стриктно поштовање утврђених рокова. У супротном, средства из ИПА намијењена овој општини биће преусмјерена за реализацију неког другог пројекта.

- За рјешавање питања управљања отпадним водама у Рожајама изградиће се 9,2 км канализационе мреже и постројење за третман отпадних вода. Укупна вриједност овог пројекта процјењује се на 7 милиона еура, од чега је из бесповратних средства ИПА обезбијеђено око 4,2 милиона еура. Преостали износ биће обезбијеђен из кредита ЕИБ.
Реализација овог пројекта одвија се планираном динамиком. Скупштина општине Рожаје усвојила је Просторно урбанистички план и тиме створила просторно-урбанистичке претпоставке за изградњу канализационе мреже и постројења за третман отпадних вода. Предстоје активности на завршетку Идејног пројекта и рјешавању имовинско правних односа за локацију на којој ће се градити постројење за третман отпадних вода.

- У Пљевљима се из ИПА ИИИ компненте кофинансира изградња Регионалног центра за обраду отпада у износу од 2,8 милиона еура. Укупна вриједност 7.6 милиона еура. Усвајањем Просторно урбанистичког плана општине Пљевља створене су потребне просторно планске претпоставке за реализацију овог пројекта, тако да предстоје активности на рјешавању имовинско правних односа за приступни пут. Сама локација на којој је планирана изградња Центра за обраду отпада, у чијем склопу ће бити изграђена и санитарна депонија, је у државном власништву. До средине новембра 2012. године завршиће се Студија изводљивости са идејним рјешењем, а до краја године треба да буде усвојен Елаборат процјене утицаја на животну средину. Крајем године отпочеће и израда Главног пројекта.
Реализација овог пројекта одвија се планираном динамиком.

Очекује се да ће наведени пројекти бити завршени и стављени у функцију у периоду: друга половина 2014. године – крај 2016. године.

Осим тога, Министарство одрживог развоја и туризма користи ову прилику да укаже на стање реализације два веома важна пројекта - изградњу регионалних центара за обраду отпада у Никшићу и Беранама.

За пројекат Изградња регионалног центар за обраду отпада у Беранама на локацији "Васове воде", до сада је урађена сљедећа документација: Студија избора локације, Студија изводљивости, Елаборат процјене утицаја на животну средину и прибављена сагласност на исти и Главни пројекат на који је дата техничка сагласност Ревизионе комисије (Ревизиона комисија ће коначан извјештај доставити након комплетирања Главног пројекта сагласностима надлежних институција). Усвајањем Урбанистичког пројекта са Стратешком процјеном утицаја на животну средину, створене су потребне просторно планске претпоставке за реализацију пројкта. Општина Беране је уз помоћ ИФЦ-а (чланица Свјетске банке) спровела поступак избора потенцијалног стратешког партнера за финансирање, изградњу и управљање депонијом, али исти није успјешно завршен због неодговарајуће финансијске понуде. На иницијативу МЗ Берансело покренуте су активности везане за испитивање погодноси локација на Васовим водама. У току је формирање Експертског тима који ће дати стручни налаз да ли локација на Васовим водама испуњава критеријуме за привремено складиштење комуналног отпада и изградњу регионалног центра за обраду отпада, од чега ће зависити реализација овог пројекта.

За пројекат Изградња регионалног центра за обраду отпада у Никшићу на локацији "Будош", до сада је урађена сљедећа документација: Студија изводљивости, Елаборат процјене утицаја на животну средину и прибављена сагласност на исти, али се, због измјена у Нацрту главног пројекта, морало приступити изради новог Елабората (израда је у току), Нацрт главног пројекта. Измјенама и допунама Просторног плана општине Никшић, обезбијеђене су просторно - планске претпоставке за реализацију пројекта на локацији „Будош“.

Предстојеће активности се односе на ревизију Главног пројекта, добијање сагласности на нови Елаборат процјене утицаја на животну средину, рјешавање имовинско правних односа и почетак изградње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?