Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом планова везаних за изградњу ХЕ на ријеци Дрини

Објављено: 01.10.2012. 20:56 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Црна Гора се дипломатским путем обратила БиХ у циљу подсјећања да су Црна Гора и Босна и Херцеговина потписнице Еспоо конвенције, на основу које се стране уговорнице обавезују на размјену информација и консултације у случају када реализација плана или пројекта може имати утицаја на животну средину друге државе. На тој линији, Црна Гора је затражила размјену прекограничних информација, ради одржавања консултација о могућим прекограничним утицајима наведених пројеката хидроелектрана, те ради давања евентуално потребних сагласности на односне планске документе.

 

Уз то, затражено је и достављање информација о спроведеној Јавној расправи и презентацији Нацрта студије о процјени утицаја на животну средину изградње хидроелектране Фоча на ријеци Дрини, од 23. августа 2012. године, као и о Нацрту студије о процјени утицаја на животну средину хидроелектране Бук Бијела.

 

Уважавајући уставну подјелу БиХ, Министарство вањских послова и европских интеграција Владе Црне Горе је писмо послало на одговарајућу адресу -  Амбасади БиХ у Подгорици.

 

Овом приликом желимо подсјетити да Еспоо Конвенција обавезује стране уговорнице да појединачно, или заједнички предузимају све правне, административне или друге мјере које проистичу из Конвенције у односу на предложене активности које могу изазвати значајне прекограничне утицаје, дефинише поступке за процјену утицаја на животну средину који омогућавају учешће јавности и припрему документације о процјени утицаја на животну средину. Уколико реализација плана, односно пројекта може имати утицај на животну средину друге државе, размјена информација и консултација са земљом која може бити угрожена, спроводи се у складу са наведеним међународним уговором. Црној Гори, односно Министарству одрживог развоја и туризма, није упућено обавјештење о могућности учешћа у прекограничним консултацијама у складу са наведеним међународним уговором о намјери реализације изградње хидроелектране Фоча на ријеци Дрини.

 

Важно је истаћи да Црна Гора а приори не брани реализацију пројекта, већ управо у циљу заштите животне средине, као одговорна држава, жели да се упозна са свим потенцијалним утицајима евенуталне изградње. Стога је размјена информација више него потребна процедура како би се сагледали евентуални негативни утицаји, посебно на водни биланс. Подсјећања ради, овдје је ријеч о заједничком водном потенцијалу (Пива и Тара чине Дрину), те се из тог разлога инсистира на прекограничним консултацијама са сусједним, заинтересованим државама. У овом моменту, још увијек чекамо на повратну информацију из БиХ.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?