Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Радуновић отворио конгрес психијатара

Објављено: 05.10.2012. 18:08 Аутор: ПР служба
И Национални конгрес Удружења психијатара Црне Горе са медјународним учешћем
И Конгрес Удружења когнитивно бихејвиоралне терапије Црне
Горе
ИВ Конгрес Српског удружења бихејвиорално когнитивних
терапеута


Уважене колегинице и колеге, драги гости, представници медија,

Посебно ми је задовољство и част што имам прилику да отворим Први конгрес Удружења психијатара Црне Горе са међународним учешћем, И Конгрес Удружења когнитивно бихејвиоралне терапије Црне Горе и ИВ Конгрес Српског удружења бихејвиорално когнитивних терапеута, коспонзорисаним од Свјетске психијатријске асоцијације која је ове догађаје уврстила у календар дешавања за 2012.годину.
Позитивна димензија менталног здравља исказана је у дефиницији здравља Свијетске здравствене организације (СЗО): „Здравље је стање потпуног физичког, психичког и социјалног благостања, а не само одсуство болести или онеспособљености.” Здравље је основно људско право и најважнији социјални циљ.
Концепт менталног здравља укључује субјективни осјећај благостања и дефинише се такодје, као могућност да особа препозна своје потенцијале, изрази своју индивидуалност, остварује циљеве које је сама одредила, адекватно се суочава са стресом, ради, ужива у плодовима свога рада и доприноси заједници.
Имајући у виду наведено, ментално здравље треба да буде циљ сваког појединца, сваке заједнице и сваког друштва, а не само оних људи који трпе од неког конкретног психичког поремећаја.
Проблеми менталног здравља погађају друштво у цјелини, а не само мале и изоловане сегменте, те је унапређење менталног здравља велики изазов за сваку државу.
Ниједна социјална група или појединац нису имуни на развој душевне болести, али је ризик за нарушавање менталног здравља већи међу сиромашним, незапосленим и особама ниског образовног статуса, као и међу жртвама насиља, мигрантима и избјеглицама,дјецом и адолесцентима, злостављаним женама и старим особама.
Данас у свијету процјењује се да 450 милиона људи пати од неке психичке болести или поремећаја понашања. Више од 150 милиона људи пати од депресије, 25 милиона болује од схизофреније, скоро миллион људи годишње у свијету реализује самоубиство, 76 милиона има проблем са алкохолом, а 90 милиона са болестима зависности, од којих између 5 и 10 милиона користе наркотике интравенски.
Према подацима СЗО, 33% изгубљених година, проведених са онеспособљеношћу посљедица су неуропсихијатријских поремећаја. Четири од шест водећих узрока изгубљених година, проведених са онеспособљеношћу су депресија, алкохолизам и болести узроковане алкохолом, схизофренија и биполарни афективни поремећај. Неуропсихијатријска обољења су одговорна за 13% изгубљених година живота, док су намјерно повређивање и ХИВ/АИДС одговорни за још 3% односно 6%, а директно су повезани са менталним здрављем јер посједују компоненту ризичног понашања које је одраз менталног статуса.Не може се довољно убједљиво нагласити и показати колико је велика количина људске патње иза ових бројчаних података.
Као један од приоритета Министарства здравља Црне Горе посљедњих година је свакако унапређење постојећих служби и квалитета услуга пружених из области менталног здравља .
У том правцу, Министарство здравља је формирало Националну комисију за ментално здравље, као савјетодавно тијело које надзире имлементацију активности предвиђених Акционим планом за унапређење менталног здравља у Црној Гори за период од 2011-2014.године.
У 2012. урађене су измјене и допуне постојећег закона о Заштити и остваривању права ментално обољелих лица, и он је усклађен са европским стандардима.Од јула 2012. постоје и прве националне смјернице добре клиничке праксе за схизофренију, а у 2013. години планирано је оснивање Националног центра за ментално здравље чији ће првенствени задатак бити планирање и организација процеса континуиране едукације особља запосленог у службама које се баве менталним здрављем.
Урађен је национални регистар за болести зависности,а у току је процес израде националног регистра за психозе.
Тема овог Конгреса је јако актуелна „Психијатрија данас –принципи фармако и психотерапије“ и представља снажан подстрек, посебно за младе колеге и кроз мултидисциплинарни карактер јасно показује колико је Црна Гора спремна у настојањима да унаприједи ментално здравље становништва.
Пажљив избор предавача који ће се представити на И Конгресу психијатара Црне Горе и паралелно одржавање конгреса бихејвиоралних терапеута Црне Горе и Србије, гарантује највиши квалитет и успјешност конгреса и уједно представља добру основу за размијену стручних знања и искуства и повезивање научне доктрине с потребама свакодневне праксе.
Министарство здравља чврсто подржава савремени концепт развоја психијатрије усмјерен ка психијатрији у заједници и дестигматизацији особа са менталним проблемима, што у постојећим околностима представља велики изазов и огроман задатак за будућност.
На крају ћу искористити прилику да отворим Конгрес, пожелим вам корисну размјену искустава, и узивање у благодетима нашег прелијепог приморја.


Хвала.



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?