Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Портпарол Владе: Најмање 100 милиона еура подршке обезбијеђено малом и средњем бизнису у наредне четири године

Објављено: 10.10.2012. 19:17 Аутор: Биро
Представници Владе и Европске инвестиционе банке потписали су данас Уговор о кредиту за мала и средња предузећа и приоритетне пројекте, у оквиру кога ће ЕИБ и Влада обезбиједити кредитну подршку од 50 мил ЕУР за подршку малом и средњем бизнису и инфраструктурним и еколошким пројектима, у два кредитна аранжмана од по 25 мил ЕУР.

Дајући сагласност на овај кредитни аранжман, Влада се обавезала да у наредне четири године за у ове пројекте преко ИРФ-а инвестира додатних 50 мил ЕУР, чиме ће малом и средњем бизнису у наредне четири године бити на располагању најмање 100 мил ЕУР под веома повољним условима. 

Услови под којима ЕИБ одобрава овај кредит су изузетно повољни, уз рочност од 8 година, грејс период од 2 године и каматну стопу која ће се по процјенама њихових представника кретати између 2,5 и 3,5% на годишњем ниову.

Овако значајан прилив повољних средстава, омогућиће Инвестиционо развојном фонду омогућити да:

1. крајњим корисницима обезбиједи веома конкурентну каматну стопу;
2. повећа рочност кредита до 10 година и 
3. увећа максимални износ кредита са садашњих пола милиона на милион еура. 

Одобрени кредит од стране кредибилне институције каква је Европска инвестициона банка је потврда за Владу Црне Гора јер препознаје значај и улогу микро, малог и средњег бизниса као језгра дугорочног одрживог развоја привреде. Истворемено, овакав исход преговора са ЕИБ-ом представља и похвалу за уложене напоре и посвећеност ИРФ-а на плану валоризације постојећих привредних потенцијала Црне Горе.

Планираних 100 мил ЕУР свкако најбоље говоре у прилог чињеници да је циљ Владе Црне Горе да придржавајући се принципа финансирања одрживог бизниса и економске оправданости, дугорочно утиче на смањење стопе незапослености и креира конкурентан и динамичан привредни амбијент.

Кредит ЕИБ-а обезбједиће за црногорске предузетнике и привреднике значајно повољније камате и услове у односу на понуде пословних банака, што је нарочито значајно у времену економске кризе и отежаног приступа повољним кредитним средствима.

Предметни аранжман вишеструко је значајан за развој предузетништва и бизниса у Црној Гори. Прије свега, усмјерен је на стварање конкурентног и динамичног привредног амбијента, те реализацију инфраструктурних и еколошких пројеката.

Приоритетним секторима који су препознати у Црној Гори, као што су пољопривреда, енерегетика и туризам, ће се у наредном периоду посветити посебна пажња и дати подршка кроз увећање износа средстава и износа по појединачном кредиту, као што је то и до сада рађено кроз стимулативне кредитне политике и развојне пројекте.

Тенденција је да се кроз ове и овакве повољне аранжмане, уз Владу као гаранта, допринесе даљем стабилизовању привредних токова у Црној Гори, као и смањењу стопе незапослености. 

Коначно, овај аранжман треба сагледати и из угла успостављања сарадње Владе Црне Горе са једном респектабилном европском и свјетском финансијском институцијом каква Европска инвестициона банка, што ће у крајњем бити подстицај за нове пословне подухвате и сарадњу.

Представници црногорских институција и Европске инвестиционе банке потписали су данас и друге уговоре о сарадњи: Уговор за пројекат Хитне мјере за превенцију и санацију посљедица од поплава, Уговор о финансирању између Европске инвестиционе банке и Црне Горе за пројекат Реконструкција система за водоснабдијевање Цетиња, Уговор о бесповратним средствима између Европске инвестиционе банке и Црне Горе, у склопу ИПА Националног програма за 2010. годину, за пројекат Изградња постројења за третман отпадних вода у Пљевљима, као и о Уговор о кредиту за мала и средња предузећа и приоритетне пројекте.

Портпарол Владе Црне Горе и савјетник предсједника Владе Анђела Челебић
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?