- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Одржан редовни годишњи састанак Национа...
Саопштење: Одржан редовни годишњи састанак Националне и локалних туристичких организација
Редовни годишњи састанак Националне туристичке организације Црне Горе са локалним туристичким организацијама одржан је данас у хотелу „Qуеен оф Монтенегро“ у Бечићима у присуству представника Министарства одрживог развоја и туризма, и директора представништава НТО-а. Фокус састанка је био разматрање и договор о заједничким активностима и плановима за маркетиншке и сајамске наступе на међународном и регионалном тржишту током 2013. године. Разматране су активности за зимску туристичку сезону са акцентом на домаће и регионално тржиште, као и предстојећи конгрес Њемачког туристичког удружења који ће се средином новембра одржати у Будви.
Саша Радовић, директор НТО ЦГ је сумирањем резултата љетње туристичке сезоне оцијенио да је у овој години црногорски туризам сачувао виталност у условима актуелне глобалне кризе и да су планиране пројекције Економске политике Владе остварене, у неким сегментима и премашене, што показују квантитативни и квалитативни показатељи. Честитајући свима на одличним резултатима, Радовић је рекао да је и даље очувано значајно учешће тржишта Европске уније у укупном туристичком промету, као и тржиште региона које је и ове године анимирано квалитетном кампањом. Успјешна сезона је резултат добре цјеновне политике и интензивних промотивних активности, генералне кампање на међународном и тржишту Региона. Унапријеђени инфрастуктурни предуслови и побољшана комунална уредјеност, као и преко хиљаду нових хотелских кревета у понуди су такође дали допринос у остваривању позитивних резултата.
Жељка Радак Кукавичић, помоћник министра Одрживог развоја и туризма је изразила позитивна очекивања у туристичким трендовима и током наредне године на основу рангирања Црне Горе, извјештаја Свјетског савјета за туризам и путовања, Свјетског економског форума и осталих институција, посебно у дијелу који се односи на продужетак туристичке сезоне. Истакла је да до новембра хотелијери биљеже бољу попуњерност капацитета што ће се додатно рефлектовати на укупни раст прихода и промета, а такодје је најавила да ће до краја године у хотелском смјештају почети са примјеном систем електронске евиденције туриста у Црној Гори. Пројекат ће током сљедећегодине бити проширен и на власнике смјештаја у домаћој радиности. Директни приходи од туризма су се примакли 700 милион еура. Када се узме у обзир доминантно учешће страних туриста у промету, од готово 90%, то говори да је ова привредна грана и најзначајнија извозна грана наше економије.
Директори локалних туристичких организација појединачно су представили резултате и указали на изазове са којима су се суочили током љетње сезоне, као и наредне активности и пројекте које ће предузети у циљу промоције специфичности својих регија. Посебна пажња у дискусији је посвећена проблематици туристичких организација из сјеверног региона при обављању активности у условима редукованих финансијских средстава, као и актуелним недостацима у постојећој евиденцији туриста и проблематици везаној за изворе средстава туристичких организација (боравишне и туристичка такса, члански допринос). Законска регулатива прецизно дефинише намјенске приходе туристичких организација, али је потребна већа дисциплина у наплати истих, што је посао надлежних општинских секретаријата.
Такође, представљени су резултати „Истраживања о ставовима и потрошњи туриста у централном и сјеверном региону Црне Горе“ које је НТО ЦГ спровела ове године у сарадњи са ГИЗ-ом, будући да на приморју локалне туристичке организације редовно врше анкетирање туриста. Емил Кукаљ, менаџер у НТО-у је изнио податке истраживања, а што се тиче задовољства током боравка и препоруке дестинације, чак 96,8% њих ће сигурно или вјероватно опет доћу у Црну Гору, 98% туриста ће препоручити Црну Гору пријатељима. Готово 99% испитаних је потпуно или врло задовољно боравком у нашој земљи.
Заједнички је оцијењено важним кроз конструктивне дискусије учврстити везе на нивоу НТО-ЛТО/РТО у циљу квалитетније промоције на међународном нивоу и отклањања проблема који су дефинисани као најзначајнији на локалном нивоу. Непосредни сусрети туристичких организација, размјена искустава, сумирање резултата и дефинисања наредних активности утичу на благовремено предупријеђење евентуалних проблема и квалитетније конципирање интегралне туристичке понуде Црне Горе.
Закључено је да успјешна туристичка будућност Црне Горе као дестинације зависи од квалитетне промоције и маркетинга. Дестинације које то нису схватиле у наредном периоду немају будућност на турбулентном туристичком тржишту.