Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор министра финансија др Милорада Катнића на конференцији "Развој тржишта животних осигурања: могућности и изазови"

Објављено: 17.10.2012. 16:59 Аутор: Ивона Михајловић

Уважене даме и господо,

Поштоване колеге,

Посебно ми је задовољство да Вам се данас обратим, у намјери да на овој Конференцији заједнички сагледамо могућности и, надам се, понудимо одговоре на предстојеће изазове у развоју животног осигурања у Црној Гори и регији.

Развој дјелатности осигурања прати развој функционалне тржишне економије. Индустрија осигурања, а посебно сегмент животних осигурања, са растом животног стандарда, постаје важно питање како за осигуранике и осигуравајућа друштва, тако и за регулаторе.

Истовремено, у условима растуће неизвјесности и ризика, утицај индустрије осигурања на животе грађана, на пословање компанија и на укупну економију додатно добија на значају. Компензацијом трошкова наступања специфичних ризика који су укључени у уговоре о осигурању обезбијеђује се покриће губитака. Подјела ризика и трошкова значи већи ниво сигурности и предвидивости, што у крајњем значи продуктивније и профитабилније компаније и конкурентнију укупну економију.

Пораст економског значаја тржишта осигурања у Црној Гори резултат је конзистентне економске политике, усмјерене на доношење регулативе засноване на стандардима ЕУ и прилагођене постојећем економском амбијенту, као и спроведеној либерализацији и приватизацији сектора осигурања.

Регулаторни оквир у сектору осигурања у Црној Гори је успостављен кроз три основна закона за ову област: Закон о осигурању, Закон о обавезном осигурању у саобраћају и Закон о стечају и ликвидацији друштава за осигурање, који су усвојени у 2006-2007. години. Успостављањем законског оквира, дио регулаторне и надзорна функција су повјерене Агенцији за надзор осигурања.

Институционални и законски оквир, као и динамичан развој економије у периоду од 2004. до 2009. године, донио је подстицајан амбијент за развој дјелатности осигурања у Црној Гори. На малом црногорском тржишту основано је 11 нових друштава, која послују у оквиру реномираних финансијских група, активних на европском и регионалном тржишту.

У периоду од 2004. године, присутан је тренд раста премије неживотних осигурања по просјечној годишњој стопи од 10,7% и тренд раста животног осигурања по просјечној стопи од 108%. Ипак, још увијек је присутно значајно заостајање у односу на високо развијена финансијска тржишта. Промјене у структури портфеља осигурања указују на повољна кретања на црногорском тржишту, уз присутне трендове раста учешћа животних осигурања. Ипак, ова структура је још увијек неповољна, тако да је, према посљедњим подацима (у 2011. години), премија неживотних осигурања чак 6,2 пута већа од премије животних осигурања.
Развој економије и сектора осигурања успорен је посљедњих година. Смањена куповна моћ грађана и повећана неликвидност привредних субјеката кључни су фактори који су лимитирајуће дјеловали на формирање премије осигурања. Истовремено, смањена активност на тржишту капитала, као и смањени инвестициони приноси на тржишту некретнина, представљају посебан изазов за осигураваче, кроз појачани притисак на очување вриједности имовине друштава за осигурање и њихову профитабилност.

Посљедњих година фокус Министарства финансија и регулатора на финансијском тржишту био је усмјерен на спровођење активности усмјерених на праћење, спречавање и ублажавање потенцијалних системских ризика. Новом закононском регулативом, јачањем институционалних капацитета и сарадњом кроз Савјет за финансијску стабилност оснажили смо финансијски систем и сектор осигурања као његов важан сегмент.

У контексту будућег развоја, користим прилику да истакнем ријешеност Државе да настави политику досљедне примјене међународних стандарда и најбоље европске праксе. У том смислу, даћемо пуну подршку унапријеђењу система супервизије, едукације и компетентности у сектору осигурања у Црној Гори. Такође, желим да нагласим значај констатних напора регулатора и субјеката на тржишту, који су усмјерени на развој конкуренције, унапријеђење пословања друштава за осигурање, нарочито у домену квалитета услуга, коропоративног управљања, управљања ризицима и успостављања адекватног система интерне контроле.

У свијету растућих неизвјесности и ризика сектор осигурања је пред великим изазовима. Имамо прилику и одговорност да заједно одговоримо на ове изазове и формулишемо најбоље политике. Држава и осигуравајућа друштва треба да буду партнери у формулисању најбољих политика и производа за смањење системских и појединачних ризика. Тако ће укупна економија бити ефикаснија и конкурентнија, а осигуравајућа друштва профитабилнија.

У увјерењу да ће данашња конференција допринијети остварењу ових циљева, захваљујем Вам на пажњи и желим успјешан рад.

др Милорад Катнић, министар финансија

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?