Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање министра одбране проф. др Милице Пејановић-Ђуришић одбране на панелу: „Изгледи и опције проширења НАТО на Западни Балкан“

Објављено: 17.10.2012. 01:50 Аутор: мод

Задовољство ми је што имам прилику да вам се обратим и узмем учешће у дискусији о овако актуелној теми.

Савремени међународни односи подразумијевају све већу међузависност и повезаност земаља, тако да посљедице конфликата или економских криза у разним дјеловима свијета имају значајан међусобни утицај. Границе измедју држава су промијениле свој карактер, па је свакој појединачној држави све теже да самостално и изоловано од осталих прати проток људи, капитала, добара, информација итд.

У ери савремених и асиметричних безбједносних изазова и пријетњи, ниједна држава није више у стању да самостално рјешава све сложеније безбједносне проблеме, што намеће потребу за јачањем међусобне сарадње како на регионалном, тако и на глобалном нивоу. То се посебно односи на регион Западног Балкана, годинама уназад безбједносно кризног подручја. Свјесни те чињенице, у Црној Гори смо се јасно опредијелили за континуирано јачање регионалне сарадње и стабилности, као и за рјешавање отворених питања мирним путем, што је резултирало успостављањем добрих односа са свим државама региона.

Наш став је да је прикључење Западног Балкана Сјевероатлантском савезу најбоља гаранција мира, безбједности и даљег укупног развоја у овом дијелу Европе, посебно имајући у виду да је то регион у којем још увијек има доста отворених питања. У том смислу посебно је важно континуирано развијати сарадњу у оквиру регионалних иницијатива и организација, као што су: Америчко-јадранска повеља - А5; Процес сарадње министара одбране југоисточне Европе – СЕДМ; Иницијатива за помоћ земљама југоисточне Европе (СЕЕ Цлеаринг Хоусе), Процес сарадње у ЈИ Европи – СЕЕЦП и РАЦВИАЦ. У свим овим програмима, земље Западног Балкана кроз међусобну комуникацију и размјену  искустава на пољу одбране и безбједности, а све у сарадњи са НАТО партнерима, усклађују националне политичке и друштвене системе са системом Алијансе, али и доприносе јачању регионалне сарадње и безбједности у цјелини.

Један од најбољих показатеља спремности земаља Западног Балкана да учествују  у систему колективне безбједности је учешће у међународним мисијама и операцијама широм свијета. Тако на примјер, земље чланице Америчко-јадранско повеље и Словенија су слањем заједничког тима у Школу војне полиције за обуку Авганистанских националних снага безбједности у Кабулу, на најбољи начин показале да се на Западном Балкану налазе државе које нијесу само доскорашњи корисници услуга колективног система безбједности, већ активни судионици у одржавању глобалног мира.

Неопходност међусобне сарадње и узајамне помоћи још јасније се показује у ситуацијама учесталих елементарних непогода, пожара, поплава или обилних снијежних падавина у фебруару ове године. Тада су, одмах након упућивања позива Евроатлантском координационом центру за одговор на катастрофе (Еуроатлантиц дисастер респонсе цоординатион центре), чланице НАТО- Словенија, Хрватска, Грчка и САД  упутиле своје хеликоптере да помогну становништву у снијегом одсјеченим дјеловима Црне Горе.

Овај и многи други примјери доказују да НАТО данас није само војно-одбрамбени савез, већ и политичка организација која почива на заједничким вриједностима, као што су: демократија, владавина права, поштовање људских права, борба против организованог криминала и корупције итд.

Имајући то у виду, проширење НАТО на  Западни Балкан представља стратешки интерес региона, потпуно комплементаран са јасно израженим приоритетом свих држава региона у погледу њихове ЕУ интеграције. Осим тога што је јасна порука у погледу извјесности кад је даље проширење Алијансе у питању, мишљења сам да је НАТО у више наврата јасно ставио до знања свим земљама-аспирантима за чланство да је главни критеријум уласка једне државе у Алијансу њен индивидуални напредак на пољу испуњавања јасно дефинисаних стандарда и критеријума. И поред чињенице да је позив у евроатлантску породицу у великој мјери политичка одлука, убијеђена сам да свака од наших држава, која успјешно спроведе процес реформи система и задовољи неопходне критеријуме, може рачунати на  позив за чланство.

Упркос актуелној глобалној економској кризи, која у многоме детерминише слику међународне заједнице и значајно утиче на политику свих већих субјеката међународних односа, па и НАТО савеза, са сигурношћу можемо очекивати да земље Западног Балкана добију позив да се придруже Алијанси у будућем периоду, уз услов наравно да  наставе са испуњавањем неопходних стандарда. Поруке и закључци са Самита у Чикагу представљају основ за реално очекивање да ће, на идућем самиту, НАТО званичници упутити позив за чланство и некој од земаља Западног Балкана, те да ће се тај „тренд“ наставити до коначне интеграције цијелог региона у евроатлантску породицу. На тај начин цио регион ће бити у прилици да доприноси очувању глобалног мира, а НАТО ће постати најјачи гарант да се немила дешавања којих је, нажалост, било доста у претходним деценијама, више не понове. До момента позива за чланство од стране Сјевероатлантског савеза, државе Западног Балкана морају са још већим нивоом озбиљности и посвећености наставити да раде на испуњавању стандарда који се од њих очекују, спровођењу процеса реформи и, посебно, очувању сада већ високог нивоа регионалне сарадње.

Хвала на пажњи!

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?