Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Управе за спречавање прања новца и финансирања тероризма

Црногорска јавност данас је погрешно информисана у вези захтјева италијанског тужилаштва за покретање поступка против осам Италијана и једног Румуна због прања новца и мафијашког удруживања. 

Дневни лист “Дан” наводи да су они прали новац у Црној Гори, те да је један од оптужених Рафаело Пиетро Валенте 18. септрембра отворио рачун у једној црногорској банци, али да се не зна у којој, те да му је истог дана уплаћено 620.000 еура. 

Чињеница је да ту информацију нијесу добили од црногорске Управе за спрјечавање прања новца и финансирања тероризма. Међутим, у наслову и наднаслову текста наведене су произвољне оцјене да је директор Управе Предраг Митровић затечен и неинформисан о том предмету. То што за мање од сат и по времена, колико смо имали од момента пријема питања новинара “Дана” до краја радног времена, нијесмо стигли да одговоримо на питања, говори само о томе да смо овом као и сваком другом захтјеву медија приступили са пуно пажње и професионалности. 

Службеници Управе су одмах након пријема питања почели да провјеравају своје базе, како би видјели са којим подацима располажемо везано за девет лица која су наведена у италијанској оптужници. С обзиром на то да се у Управи тренутно ради на преко 100 предмета, у којима се обрађује неколико стотина физичких и правних лица, нијесмо без провјера могли знати какве све податке имамо о тим конкретним лицима. 

С обзиром да су сви подаци са којима располаже УСПНФТ означени одређеним степеном тајности, могли смо да се позовемо на члан 80 Закона о спрјечавању прања новца и финансирања тероризма, који каже да Управа “није у обавези да потврди нити да оспори постојање тајног податка”. Међутим, цијенећи интерес јавности да зна и досадашњу коректну сарадњу са дневним листим “Дан”, жељели смо да новинару пошаљемо све податке које можемо, а да не прекршимо Закон о СПНФТ и Закон о тајности података.

Схватамо да је један од основних постулата новинарства брзина објављивања информације. Међутим, сматрамо да истинитост треба да има примат над брзином, поготову што информацији коју је “Дан” објавио не пријети застаријевање. 

Ради тачног информисања јавности, желимо да саопштимо да су Рафаело Пиетро Валенте и са њим повезана лица предмет пажње УСПНФТ. Два рачуна код двије пословне банке, према информацијама са којима Управа располаже, није отворио 2012. како је наведено у тексту, већ крајем 2010. године. Такође, према нашим информацијама, сума од 620.000 еура Валентеу није уплаћена на рачуне које има код црногорских банака. У периоду од 2010. до 2012. имао је прилив од око 9.000 еура код једне црногорске банке. Валенте је 2010. имао једну уплату општом уплатницом у износу од 4.000 еура у корист резидентног физичког лица. У току 2011. године, имао је двије уплате општом уплатницом по основу повећања оснивачког улога резидентног правног лица у укупном износу од 6,500 еура. Иако је износ релативно низак, субјект чији је оснивачки улог повећаван са овим средствима, јесте предмет дубље обраде УСПНФТ. 

Напомињемо да се УСПНФТ бавила тим лицима, иако трансакције које су постојале не достижу износ од 15.000 еура које обвезници, сходно Закону о спрјечавању прања новца и финансирања тероризма, морају да нам пријављују. 

Елементарно је некоркетно и непрофесионално да без одговора надлежног органа коме су упућена питања, новинар сам доноси закључке и одговоре. Овакав однос нас чуди, с обзиром на веома коректну досадашњу сарадњу са овим дневним листом.

Управа за спречавање прања новца и финансирања тероризма
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?