Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Припрема за коришћење средстава из Европског фонда за Западни Балкан за развој предузетништва и иновационих могућности

Објављено: 31.10.2012. 20:02 Аутор: Министарство

MinistarstvoОчекује се да овај Фонд прикупи преко 140 милиона еура капитала у циљу бољег финансирања малих и средњих предузећа (МСП) на Западном Балкану
Идентификација и утврђивање приоритетних реформи у области приступа средствима за финансирање, пореске политике и администрације, развоја људског капитала, политике борбе против корупције, инвестиционе политике, иновација И трговинске политике и олакшавања трговине биле су теме округлог стола “Припрема за коришћење средстава из Европског фонда за Западни Балкан за развој предузетништва и иновационих могућности (WБ ЕДИФ)” који је одржан данас у Подгорици у организацији Европске комисије, Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) и Министарства економије.
Министар економије др Владимир Каварић је на отварању округлог стола истакао да је акценат данашњег састанка на усаглашавању приоритетних реформи, које ће пратити могућност коришћења средстава из ЕДИФ фонда, односно фонда за Западни Балкан за развој предузетништва и иновација.
“Фонд је заједничка иницијатива Европске комисије, Европске инвестиционе банке (ЕИБ), Европског инвестиционог фонда (ЕИФ) и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), успостављен путем Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Очекује се да овај Фонд прикупи преко 140 милиона еура капитала у циљу бољег финансирања малих и средњих предузећа (МСП) на Западном Балкану, али коришћење средстава овог Фонда у великој мјери зависи од усјешног спровођења појединих реформи који су у одређеној мјери услов коришћења наведених средстава” нагласио је министар економије на отварању округлог стола.

На основу направљених анализа за земље Западног Балкана, а у оквиру тога и за Црну Гору, ОЕЦД је дао препоруку кључних реформских приоритета на нивоу економије, а који би били релевантни у контексту спјешног коришћења средстава из ЕДИФ-а.
“Материјали које смо као учесници овог округлог стола добили од стране ОЕЦД-а приказују предлог око 20 реформи које су резултат досадашњег одређивања приоритетних реформских политика. Структура добијеног материјала заснива се на димензијама политика које су препознате као најзначајније за МСП која су иновативна и имају висок раст” нагласио је министар Каварић.

У оквиру предлога кључних реформи о којима се говорило на данашњем округлом столу, за Министарство економије су посебно значајне оне мјере које се односе на трговинску политику и олакшавање трговине у смислу даљег јачања мјера у имплементацији извозне стратегије и промоције црногорског извоза.
“Такође, једна од предложених реформи коју би било неопходно узети у обзир као приоритетну се односи на област иновација, односно спровођење политика за повећање капацитета и спремности за иновације у компанијама. Додата вриједност предложених реформи за иновативна и брзо растућа предузећа се односи на њихову већу интернационализацију, бољи приступ истраживању и иновативним активностима, примјену права интелектуалне својине, повећање извоза и сл.” истакао је министар Каварић.

Поред наведеног, у оквиру дијела који се односи на инвестициону политику је препоручљиво сагледати предложене реформе и фокусирати се на избор оног приоритета који ће у већој мјери у будућности допринијети привачењу инвестиција у Црну Гору. Паралелно са тим, потребно је активно сагледати предложене реформске приоритете који се односе на област приступа финансирању.
Закључци округлог стола који се односе на избор три кључне реформе у оквиру дискутованих области биће упућени Влади Црне Горе од стране ОЕЦД-а.
На данашњем округлом столу су учествовали представници ОЕЦД-а и то директор инвестиционог споразума за Југоисточну Европу Алан Паић, и аналитичар Јакоб Феxер, као и представници ЕУ делегације, шеф сектора за имплементацију пројеката у Делегацији ЕУ Андре Лyс и руководилац програма Југоисточна Европа Иоаннис Тсакирис.


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?