- Влада Црне Горе
Регионални скуп у Скопљу о сарадњи јавних институц...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Регионални скуп у Скопљу о сарадњи јавних институција и цивилног друштва у земљама Западног Балкана и Турској
Објављено: 12.11.2012. • 19:51 Аутор: Биро
Више од 100 представника јавних институција, грађанског друштва, медија и донатора из земаља Западног Балкана и Турске, окупило се у Скопљу на Регионалној конференцији под називом “Задржимо тренутак - унаприједимо сарадњу међу јавним институцијама и цивлним друштвом на Западном Балкану и Турској” (6-8. Новембра).
Из Црне Горе, на скупу су учествовали Данка Латковић, шефица Канцеларије за сарадњу са невладиним организацијама, Мирсад Бибовић, предсједник Савјета за сарадњу Владе Црне Горе и невладиних организација, Ана Новаковић, извршна директорица Центра за развој невладиних организација и замјеница предсједника Савјета, Горан Ђуровић, савјетник у ТАЦСО канцеларији у Црној Гори, те као поредставнице донаторских организација Ивана Вујовић из Мисије ОЕБС-а Црној Гори и Сања Бојанић из УНДП-а.
Конференција је пружила прилику за размјену искустава и информација о актуелним регионалним и европским иницијативама које за циљ имају унапрјеђење сарадње два сектора, а материал са истим називом као и Конференција, који је припремио Институт за непрофитно право из Будимпеште, оцијењен је веома квалитетним, нарочито девет препорука кључним учесницима (владама, парламентима и одганизацијама цивилног друштва) за даље унапрјеђење и имплементацију постојећих механизама сарадње, као и мониторинг те имплементације.
Као илустрацију наводимо препоруке које се односе на то да треба обезбиједити услове да се одговорност влада не завршава установљавањем механизама сарадње, као и да различити механизми не треба да се преклапају ни по структури ни по мандату.
Велико интересовање изазавала је радна верзија матрице за праћење подстицајног окружења за развој цивилног друштва коју су креирали Балканска мрежа за развој цивилног друштва и Институт за непрофитно право из Будимпеште, уз учешће представника НВО из земаља региона. Подијељена је на три области: основна права и слободе гарантоване прописима (нпр. слобода удруживања, окупљања и изражавања), оквир за финансијску одрживост (нпр. доступност јавних фондова-подршке ОЦД, пореске олакшице) и односи влада и органзација цивилног друштва (нпр. стратешку приступ развоју сарадње, укључивање ОЦД у процесе креирања јавних политика, укључивање ОЦД у пружање услуга). Свака од области подијељена је на низ подобласти, на основу којих се може мјерити “подстицајност” окружења, а креатори сада припремају индикаторе, чијим ће дефинисањем Матрица бити завршена и на основу ње ће се моћи мјерити квалитет услова за развоја цивилног друштва у поменутим земљама.
Препоруке и инфромације са скупа, биће од користи у процесу припреме нове стратегије развоја невладиног сектора у Црној Гори, који управо почиње.
ШЕФИЦА КАНЦЕЛАРИЈЕ
Данка Латковић
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?