- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Игор Лукшић, утврдила је Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика, који је фокусиран на испуњавање препорука МОНЕYВАЛ-а у погледу прецизнијег дефинисања кривичног дјела финансирања тероризма и усклађивања кривичног дјела прања новца са одредбама о важењу кривичног законодавства. Комитет експерата Савјета Европе за евалуацију мјера за сузбијање прања новца и финансирања тероризма (МОНЕYВАЛ), у марту ове године усвојио је Други извјештај о напретку Црне Горе у области спрјечавања прања новца и финансирања тероризма, уз обавезу да Црна Гора усклади одредбе Кривичног законика које се односе на кривична дјела из ове области. Између осталог, Предлогом закона уведена су два нова кривична дјела: злоупотреба повлашћених информација и манипулација на тржишту хартија од вриједности или других финансијских инструмената, у циљу стварања могућности процесуирања кривичног дјела прања новца за санкционисање добити стечене на овај начин.
Влада је донијела Одлуку о образовању Радне групе за припрему преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односи на преговарачко поглавље 10 – Информатичко друштво и медији. У овом поглављу се преговара о електронским комуникацијама и информационој технологији, услугама информационог друштва и електронске трговине, као и аудиовизуелној политици, односно медијима, у циљу успостављања заједничког европског информационог простора. У саставу Радне групе заступљени су представници свих органа државне управе, као и представници цивилног сектора, који су надлежни за ово поглавље преговора, како би се обезбиједила што боља координација и успјешност њеног рада.
Влада је данас донијела и Уредбу о дјелатностима које утичу или могу утицати на квалитет ваздуха. Овим прописом утврђује се листа дјелатности за које ће се, у складу са Законом о заштити ваздуха, издавати дозволе о емисијама загађујућих материја. На овај начин постројења са мањим капацитетима, као и специфичне дјелатности и технологије са изузетно штетним утицајем на квалитет ваздуха укључују се у систем контроле, којим су до сада били обухваћени само „велики загађивачи“. Контролом ових емисија постићи ће се знатно унапређење квалитета ваздуха и свеобухватнији приступ заштити животне средине у цјелини.