Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Презентација националних сјерница добре клиничке праксе

Објављено: 19.11.2012. 23:50 Аутор: ПР служба Министарства здравља

Уводно излагање помоћнице министра здравља прим. др Јадранке Лакићевић на промоцији националних смјерница добре клиничке праксе:

Поштоване колегинице и колеге, уважени представници медија,
задовољство ми је да вас поздравим на скупу  који је организован поводом презентације два од десет објављених  националних водича добре клиничке праксе.  уз подсјећање  да је израду националних смјерница Министарство здравља започело  као  једну  од  активности текућег пројекта  реформе  система здравства у нашој земљи, а која се односи на област квалитета и безбједности здравствене заштите.
Желим да нагласим да је сврха израде смјерница стандардизација дијагностике и лијечења, односно помоћ љекарима у клиничком одлучивању, кориштењем  медицине засноване на доказима („евиданце басед медицине“).  Смјернице  такође представљају  помоћ у информисању пацијената,  као и један од видова континуиране  едукације. 
Приоритети за избор области и тема у оквиру којих су  развијене постојеће националне смјернице се односе на болести од највећег социоекономског значаја;  на подручја с великим варијацијама у пракси,  а за које постоје докази да одговарајуће процедуре смањују морбидитет и морталитет,  побољшавају здравствене исходе и доводе до рационалнијег кориштења расположивих  ресурса.  Министар здравља је  именовао Национално тијело за квалитет и безбједност, које ће координасти  даље активности  на изради и имплементацији нових националних смјерница.
Данас представљамо двије националне  смјернице добре клиничке праксе: Медикаментозна терапија хроничног канцерског бола и Рационална примјена антибиотика у примарној здравственој заштити, са циљем упознавања изабраних доктора за одрасле  из  домова здравља Подгорица, Даниловград, Колашин и Цетиње,  како би   смјернице  успјешно   имплементирали  у своју свакодневну  праксу.
Користим прилику да се захвалим  др Небојши Каварићу, директору дома здравља Подгорица и др  Сањи Симовић, предсједници недавно основаног  Друштва за квалитет и безбједност здравствене заштите за подршку пружену Министарству здравља  у организацију овог скупа.
Са жељом да данашње представљање националних водича буде још један  корак напријед  у  њиховој успјешној примјени у свакодневном раду  свима се срдачно захваљујем.

MZDПоздравни говор директора ЈЗУ Домови здравља Подгорица др Небојше Каварића на промоцији националних водича добре клиничке праксе:

Водичи добре љекарске праксе имају сврху да помогну љекарима у клиничком одлучивању и унаприједе квалитет здравствене заштите. 
Медицина заснована  на доказима означава прелаз традиционалне клиничке праксе која се  ослањала на знања о току и  прогнози болести, клиничком  искуству и интуицији, у нову парадигму у којој  квалитетан медицински доказ заузима централно мјесто  у поступку клиничког  одлучивања. Други разлог је информисање пацијената , како би се они активно укључили у  одлучивање о питањима која се тичу њиховог избора, на примјер различите дијагностичке и терапијске интервенције.
Националне смјернице, такође,  треба да обезбиједе  квалитетну заштиту, као и  алокацију ресурса и помоћ при уговарању здравствених услуга. Оне представљају и значајно  средство  за едукацију на свим нивоима – од додипломске наставе до континуираног професионалног развоја.
Водичи ће служити љекарима да предузму прве кораке у лијечењу, али ће њиховом примјеном бити и заштићени у случају судских спорова због љекарског пропуста, уколико буду испоштовали смјернице. Свједоци смо да је судских поступака све више, а тешко се може доказати да ли је љекар поступио према кодексима.
Иако водичи неће имати обавезујући карактер, биће извјесан евалуатор рада доктора, али и здравственог система.
Радна група за израду смјерница досада је урадила десет водича, који ће љекари користити приликом лијечења инфартка миокарда, артеријске хипертензије, можданог удара, превенције болести, рационалне употребе антибиотика.
Домови здравља у Црној Гори примјењиваће наведене водиче у интересу струке, професионалног рада и интереса и потреба градјана, којих дневно око 15.000 , продје кроз све установе на примарном нивоу здраствене заштите.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?