- Влада Црне Горе
Министарство финансија Одржана ИВ сједница Савјета за права дјетета
Одржана ИВ сједница Савјета за права дјетета
САОПШТЕЊЕ
- Одржана ИВ сједница Савјета за права дјетета -
У Министарству рада и социјалног старања, данас је одржана ИВ сједница Савјета за права дјетета.
Сједницом је предсједавао, министар рада и социјалног старања и предсједник овог савјета др Суад Нумановић.
На сједници су чланови Савјета упознати са еваулацијом средњерочних резултата имплементације пројекта "Реформа система социјалне и дјечје заштите: Унапређење социјалне инклузије". Овај пројекат се реализује се из средстава Европске уније ИПА 2010 у укупној вриједности 3,3 милиона еура, а партнери на пројекту су Министарство рада и социјалног старања Црне Горе, Министарство просвјете и спорта Црне Горе, и канцеларије УНДП-а и УНИЦЕФ-а у Црној Гори.
Свекупуни циљ овог пројекта је да се олакша приступ рањивих, социјално искључених група становништва свеобухватним, инклузивним и одрживим услугама које се заснивају на породици и заједници.
Активности овог пројекта се одвијају планираном динамиком, а неке од битнијих које су већ спроведене су:
Урађено је мапирање и анализа услуга социјалне заштите у свим црногорским општинама и креирана база локалних услуга социјалне заштите, чиме је идентификовано укупно 8.539 корисника постојећих услуга социјалне заштите, од којих је 17% корисника услуга подржаних кроз пројекат. Такође је Мапирањем услуга социјалне заштите 60 особа запослено је кроз подржане услуге социјалне заштите, од чега 14 особа са инвалидитетом.
Приједлог Закона о социјалној и дјечјој заштити, утврђен је од стране Владе Црне Горе и упућен Скупштини Црне Горе на усвајање. Такође је урађена анализа фискалног утицаја Закона.
До сада су израђени нацрт стандарда за дневне центре за дјецу са сметњама у развоју, нацрт стандарда за склоништа за дјецу жртве насиља и нацрт стандарда за хранитељство. У раду учествовало 30-ак релеватних представника система дјечје заштите и НВО-а.
Локална и национална електронска база података дјечје заштите израђена и инсталирана у свим центрима за социјални рад и у МРСС. База ће се надоградити и за одрасла лица у скоријем року.
Савјет је оцијенио да је реформа система социјалне и дјечије заштите захтјеван процес, те да су у оквиру њега веома успјешно спроведене планиране активности,. Савјет је дао препоруку да се ове активности и у наредном периоду наставе, уз пуну координацију надлежних институција, и у циљу напретка читавог реформског процеса.
Савјет је дао препоруку, да када се ради о бази података, која се односе на заштиту права дјеце у свим областима, да се оснажи сарадња са МОНСТАТ –ом.
На сједници су чланови Савјета упознати са Предлогом Закона о социјалној и дјечијој заштити, који је упућен у Скупштинску процедуру. Наглашено је да се разлози за доношење овог закона налазе се и у поштовању међународних стандарда и обавеза преузетих ратификацијом међународних уговора, прије свега оних који се односе на гаранције људских права и слобода и права дјетета. Предлог закона између осталог је усклађен и са Конвенцијом УН о правима дјетета, и предвиђа низ унапређених рјешења а нека од њих су:
Утврђено је да право на личну инвалиднину има лице са тешким инвалидитетом или другим тешким трајним промјенама у здравственом стању (дакле, за разлику од претходног закона у овон новом закону брисане су године живота, право има и лице послије навршене 18 године живота - повећаће се број корисника). Проширен је круг корисника трошкова сахране, тако да се то право односи и на кориснике додатка за његу и помоћ.
Предлогом закона такође је утврђена активација за радно способне кориснике МОП-а.
Такође, предложено је да право на додатак за дјецу имају троје дјеце у породици, умјесто досадашњег рјешења којим је то право утврђено само за прво троје дјеце у породици.
Доношењем новог закона, реализују се опредељења која подразумијевају, између осталог, подстицање развоја разноврсних и увођење нових услуга социјалне и дјечије заштите у заједници и укључивање у сферу пружања услуга што више различитих актера
Предлогом закона предвиђа се прописивање минималних стандарда за пружање услуга социјалне и дјечије заштите. Минимални стандарди омогућавају да се услуге на територији Црне Горе пружају и развијају на уједначен начин, што значи да услуга у свим мјестима у којима се пружа мора задовољити исти минимум стандарда.
Савјет је дао подршку тексту Предлога закона о социјалној и дјечијој заштити.
Чланови Савјета упознати су и са примјеном Стратегије развоја хранитељства у Црној Горе са Акционим планом за период 2012-2016. Године, коју је донијела Влада Црне Горе.
Тренутно је у хранитељским породицама смјештено око 400 дјеце. Надокнада за породични смјештај сада износи око 200,00 еура, а још 30% тог износа добија лице које пружа услугу смјештаја. Дијете без родитељског старања такође има право на дјечји додатак, који износи 30,00 еура мјесечно.
Црна Гора је веома посвећена процесу де-институционализације дјеце смјештене у установе дјечије заштите. У току је израда Оперативног плана трансформације Дјечијег дома у Бијелој, једине установе у Црној Гори, за смјештај дјеце без родитељског старања, како би се смањио притисак на институцију и дјеца вратила у породице, измјестила у алтернативне облике заштите, односно хранитељску породицу или друге услуге у оквиру локалне заједнице.
У претходном периоду интензивно се радило, на развијању услуге хранитељства као најпожељнијег облика алтернативне заштите дјеце без родитељског старања, тако да се број дјеце на породичном смјештају у периоду од 2008. до 2011. године повећао за 38,24%. Како Црна Гора има традиционално добро развијено хранитељство у оквиру проширене породице, треба додатно радити на развоју стандардног хранитељства.
Црна Гора биљежи тренд пада броја дјеце смјештене у установу за смјештај дјеце без родитељског старања, тако да је број смјештене дјеце у периоду од 2008. до 2011. године смањен за 28,6%. Такође се повећава број дјеце која напуштају установу, и у периоду од 2008. године до 2011. године износи чак 105 %.
Савјет је дао пуну подршку имплементацији Стратегије, уз нагласак да је веома битно уз адекватну кампању која је већ планирана Стратегијом, још више афирмисати хранитељство, као најпожељнији обилк алтернативне заштите дјеце без родитељског старања.
Чланови Савјета упознати су са процесом израде Националног план акције за дјецу у Црној Гори.
Формирана је Радна група за израду Националог плана акције за дјецу (НПАД), за период 2013-2017. године. којаи је стратешки документ Владе Црне Горе у коме се дефинише општа политика према дјеци за период од 2013. до 2017. године. У овом документу се идентификују основни проблеми у остваривању, заштити и унапријеђивању права дјетета у нашој земљи, као и основни правци њиховог рјешавања. Он у потпуности поштује четири основна принципа Конвенције о правима дјетета, а то су не недискриминација, најбољи интерес дјетета;право на живот, опстанак и развој, и партиципација дјеце.
Стуруктура НПАД 2013-2017. године је усаглашена са структуром Препорука Црној Гори од стране Комитета УН за права дјетета (2010).
Савјет је оцијено да су Министарство рада и социјалног старања и установе у његовој надлежности изузетно успјешно спроводили планиране активности у циљу побољшања права социјалне и дјечије заштите и права дјеце.
Савјет ће наставити да прати имплементацију свих законских и стратешких докуманата о којима се данас разговарало.
ПР Служба Министарства рада и социјалног старања