Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржане прекограничне консултације и презентовани нацрти студија за планиране хидроелектране Бук Бијела и Фоча у Бања Луци

Објављено: 02.12.2012. 01:19 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

У петак, 30. XИ 2012 у Бања Луци у Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију одржане су прекограничне консултације и презентовани нацрти студија о процјени утицаја на животну средину за предложене активности изградње хидроелектрана Бук Бијела и Фоча на ријеци Дрини. Најважнија тема састанка била је размјена информација о могућим прекограничним утицајима на животну средину (посебно у контексту Конвенције о прекограничном утицају на животну средину (Еспоо Конвенција), УНЕСЦО Конвенције о свјетској баштини), као и Конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине (Архуска Конвенција)).

Делегацију Владе Црне Горе чинили су: Ивана Војиновић, помоћник министра за животну средину, Далиборка Пејовић, директор Агенције за заштиту животне средине, Никола Јаблан, савјетник министра економије и Бранкица Цмиљановић, самостални савјетник у Министарству одрживог развоја и туризма. Поред министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију, Сребренке Голић, са стране Републике Српсе учешће на састанку узели су: директор Електропривреде Републике Српске, представници Министарства индустрије, енергетике и рударства, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, савјетник министра спољне трговине и економских односа БиХ, директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, представници Републичког завода за заштиту културно - историјског и природног наслијеђа Републике Српске, и сл.

Обје стране су се сагласиле да је одржани састанак означио почетак даље комуникације по овом питању, као и да је показатељ јачања међусусједске сарадње између Црне Горе и Републике Српске. Договорено је да нацрти студија о процјени утицаја на животну средину за планиране хидроелектране, Бук Бијела и Фоча, буду достављени државним органима Црне Горе, као и најширој јавности, на давање коментара и сугестија. Уз то, изражена је и спремност да обрађивачи наведених студија презентују исте у Црној Гори, као и то да ће на све примједбе и сугестије добијене из Црне Горе одговорити стручни тим који је радио на изради студија о процјени утицаја на животну средину.

Црногорска страна је информисала да ће формирати експертску комисију, састављену од стручних лица, која ће анализирати све аспекте могућих утицаја планираних хидроелектрана на животну средину Црне Горе и да ће институције надлежне за заштиту животне средине у Влади Црне Горе контактирати „Електропривреду Републике Српске“ ради добијања допунских података.

На крају, обје стране су изразиле увјерење да се одржавањем прекограничних консултација, односно спровођењем међународних уговора и домаћих прописа из области животне средине унапријеђује сарадња Министарства одрживог развоја и туризма и Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?