Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар здравља проф.др Миодраг Радуновић отворио Субрегионалну конференцију о Међународном здравственом правилнику

Објављено: 12.12.2012. 18:21 Аутор: ПР слузба
Поштоване даме и господо, уважени гости,

Част ми је и посебно задовољство да Вас у име Министарства здравља Црне Горе и у своје лично поздравим и захвалим на учешћу у овој веома значајној радионици.

Као што сте упознати, ова радионица, коју Министарство здравља организује у сарадњи са Канцеларијом Свјетске здравствене организације у Црној Гори, има за циљ да омогући боље разумевање принципа Међународног здравственог правилника (МЗП), као и упознавање са националним стратегијама и акционим плановима за његову имплементацију у земљама у региону.

Сврха Међународног здравственог правилника је превенција ширења болести на међународном нивоу кроз откривање, процјену ризика и, уколико је потребно, пружање координираног одговора на ризике који могу представљати медјународну пријетњу по јавно здравље.

Циљ који се жели постићи примјеном Међународног здравственог правилника је проактивно управљање ризиком у смислу његовог откривања у раној фази и његово заустављање на самом извору, прије него ли уопште добије шансу да постане пријетња по међународно здравље.

Познато је да живимо у времену које карактерише висок степен мобилности. Међународни саобраћај карактерише високи степен фреквентности и интензитета, те се између осталог и процјењује да број путника, само у авио саобраћају, на годишњем нивоу прелази 2.1 милијарду. Веза између глобализације трговине и експанзије свих врста саобраћаја и ширења заразних болести је очигледна.

У посљедњих неколико година СЗО је регистровала више од 1000 епидемија широм свијета. Осим тога забиљежена је и појава нових заразних болести. Од поцетка 70-тих забиљежено је близу 40 потпуно нових болести.

Имајући у виду све наведено Црна Гора је предузела низ корака како би у складу са захтјевима Међународног здравственог правилника постигла такав ниво организације здравственог система који ће гарантовати могућност брзог уочавања здравствених ризика (епидемија и др.), етиолошког разјашњавања (могућност брзе дијагностике), одговарајућег лијечења, као и правовремену примјену одговарајућих мјера за спречавање и сузбијање ширења болести.

Подсјетићу да је Црна Гора 05. фебруара 2008. године, постала потписник Медјународних здравствених прописа чиме се обавезала да ће обезбједити претпоставке за несметану реализацију обавеза које произилазе из овог међународног документа.

У мају 2009. год. Министарство здравља је именовало националног фокал поинта за Међународни здравствени правилник и чланове Националног тима за Међународни здравствени правилник. Имајући у виду неопходност мултисекторске сарадње у реализацији обавеза утврђених у овом међународном документу, у септембру 2009 године формирана је мрежа секторских Фокал поинта за Међународни здравствени правилник у коју су укључени сви релевантни органи, институције и установе.

Наведене активности резултирале су израдом и усвајањем Акционог плана за имплементацију Међународног здравственог правилника (2010-2012) у јуну 2010. год. У Акционом плану за имплементацију Међународног здравственог правилника представљено је постојеће стање везано за заразне болести, хемијске и радиолошке хазарде. Дат је предлог активности како би се пружио адекватан одговор у случају ризика по јавно здравље чији узрок могу бити заразне болести, хемијски или радиолошки хазарди.

Здравствено-санитарна инспекција која надзире примјену закона и других прописа у области заштите и унапређења здравља људи, има посебну улогу у надзору над примјеном одредби Међународног здравственог правилника.

Испуњавање обавеза предвидјених Међународним здравственим правилником је процес који подразумијева вријеме, посвећеност и спремност свих релевантних сектора.

Његова примјена и испуњавање обавеза од стране свих земаља потписница су израз потребе да се на адекватан начин одговори на нарастајућу глобалну вулнерабилност друштва.

Увјерен сам да ће ова радионица поред упознавања са кључним темама везаним за примјену Међународног здравственог правилника, пружити прилику да се представници земаља учесница упознају са специфичностима националних проблематика и да размијене своја искуства у јеговој нимплемнтацији.

Стечена знања и размјена искустава допринеће унапређењу цјелокупних капацитета Црне Горе и земаља у региону, како би се сваки догађај од јавно-здравственог значаја, било да се ради о заразним болестима, радиолошком или хемијском хазарду, правовремено детектовао и обезбједио адекватан одговор.

На путу европских интеграција, Црна Гора ће имплементацијом Међународног здравственог правилника, поред обезбјеђења сопствених интереса, дати велики допринос у међународној сарадњи у области здравља.

Захвалио бих се, Свјетској здравственој организацији на организовању овог значајног скупа и подршци у развијању капацитета за имплементацију обавеза из Међународног здравственог правилника.

Преостаје ми да Вам пожелим успјешан рад и да вам се захвалим на пажњи.




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?