- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе на данашњој сједници, којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је Приједлог закона о буџету Црне Горе за 2013. годину, који је утемељен на наставку консолидације јавних финансија, као основном принципу фискалне политике за наредну годину. Овакав приступ подразумијева смањење државне и јавне потрошње и повећање пореских прихода, кроз сповођење мјера за сузбијање сиве економије, смањење пореских потраживања и ширење пореске основице.
Предлогом закона предвиђени су приходи од 1.161,80 милиона еура или 33,26 одсто БДП-а, што представља повећање од 11,74 милиона еура, које се заснива на на пројекцији реалног раста економије од 2,5 одсто и мјерама активне политике за ефикаснију пореску наплату, односно смањивање обима сиве економије. Буџетска потрошња за наредну годину планирана је у износу од 1.257,1 милион еура или 35,99 одсто БДП-а, што је смањење у односу на текућу годину, у којој је потрошња износила 37,91 одсто БДП-а. Такође, планирано је и смањење дефицита који ће износити 95,29 милиона еура, или 2,73 одсто БДП-а и испод је нивоа дефинисаног критеријумима из Мастрихта. Тренд смањивања учешћа потрошње у бруто домаћем производу одраз је савјесне и одговорне фискалне политике и једини и прави начин стабилизације црногорских јавних финансија на средњи и дуги рок. Како је наглашено на сједници, посебно је значајно да упркос потреби рационализације јавне потрошње, није дошло до умањења развојне компоненте, односно капиталног буџета, који је планиран у износу од 65,6 милиона еура, односно 1,86 одсто БДП-а, што одговара овогодишњем нивоу.
Влада је данас започела и расправу о утврђивању приоритета за 2013. годину, који ће бити дефинисани тако да омогуће остварење циљева дефинисаних у експозеу пресједника Владе и представљаће основу за израду Програма рада за наредну годину.
У оквиру обавеза које проистичу из процеса европске интеграције, Влада је донијела одлуке о образовању радних група за припрему преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине ЕУ које се односе на преговарачка поглавља 4 – Слобода кретања капитала и 17 – Економска и монетарна унија. Слободно кретање капитала подразумијева забрану свих рестрикција у овој области међу чланицама ЕУ, уз изузетке везане за порезе, спречавање прања новца и финансирања тероризма и слично. Поглавље 17 обухвата координирање националних економских политика међу земљама чланицама, у складу са принципом да буџетски дефицит не буде виши од 3 одсто, а јавни дуг од 60 одсто бруто домаћег производа.