Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Ургентна је потреба јачања система управљања заштићеним подручјима

Објављено: 20.12.2012. 22:52 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Недавно је на подручју Националног парка Скадарко језеро устријељен примјерак црног орла (Аqуила цланга) - Бузда. У питању је строго заштићена, глобално угрожена и ријетка врста која се налази на Анексима И и ИИ Бонске конвенције (Конвенција о очувању миграторних врста дивљих животиња), као и у Директиви Европског Парламента и Савјета 2009/147/ЕЦ о заштити дивљих птица. Аqуила цланга је врста која је уврштена и на Рјешење Завода за заштиту природе о стављању под заштиту ријетких биљних и животињских врста. Поред непроцјењиве вриједности коју је орао имао за разноврсност европске фауне, он је истовремено и снабдијевао орнитолошку европску заједницу вриједним научним подацима, будући да је био опремљен одговарајућим трансмитером.

Свјесни чињенице да је угинућем Брузде читава популација претрпјела ненадокнадив губитак, изражавамо дубоко жаљење што се овај догађај уопште десио у Црној Гори. Истовремено, најоштрије осуђујемо сваки вид угњетавања и угрожавања било ког примјерка фауне, а посебно угрожених врста у Европи. Наш став појачава чињеница да је Црна Гора Уставом проглашена као еколошка држава, те је највишим правним актом обавезана да предузима све мјере и радње у циљу очувања, заштите и унапријеђења животне средине. Уз то, Црна Гора је због биолошког диверзитета са веома високим вриједностима сврстана у биолошке „хот спот-ове“ европског и свјетског биодиверзитета.

Локацију НП Скадарско језеро (међународно заштићено рамсарско подручје) карактерише високи диверзитет птичјих врста (281 од укупно 526 европских врста). Законски прописи и норме из области заштите животне средине, петогодишњи планови управљања и једногодишњи програм управљања Националних паркова Црне Горе, у овом случају националног парка Скадарско језеро, се и доносе с циљем да се штити и унапријеђује стање флоре и фауне, посебно када је оно од великог биолошког значаја не само у националним, већ и у међународним размјерама.

Министарство одрживог развоја и туризма је стога, у најкраћем року приступило сагледавању чињеница и свих релевантних околности које се тичу овог случаја. Ово се, прије свега, односи на поступање НП Скадарско језеро, односно Јавног предузећа за националне паркове Црне Горе, као органа надлежног за спровођење планова управљања и годишњег програма управљања националним парковима, а тиме и НП Скадарско језеро.

Министарство одрживог развоја и туризма указује да овом незаконитом активношћу није само угрожена богата орнито-фауна овог заштићеног подручја, већ је указано и на ургентну потребу јачања система управљања заштићеним подручјима, посебно комплексне функције заштите и очувања врста и станишта.

На крају, Министарство одрживог развоја и туризма жели да подсјети да је Црна Гора 2008. године ратификовала Бонску Конвенцију, те да је о овом инциденту обавијестила и Секретаријат Конвенције. Истовремено, обавијештена је и Европска комисија односно Генерални директорат за животну средину, а Министарство ће наставити комуникацију по овом питању са свим релевантним субјектима у држави и иностранству.

Расвјетљавање овог случаја ће у наредном периоду бити под будном пажњом Министарства, о чему ће јавност бити благовремено информисана.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?