Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 31.01.2013. 22:40 Аутор: Биро

Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, донијела је Програма рада за 2013. годину. Имајући у виду да је Црна Гора и даље суочена са ефектима глобалне економске кризе, Влада се кроз планиране активности фокусирала на вођење политике која треба да заустави неповољне економске трендове, покрене економски опоравак, раст и развој, ново запошљавање, као и да обезбиједи праведнију расподјелу терета кризе и континуирано побољшање квалитета живота грађана.

У том правцу, Програмом су дефинисане приоритетне обавезе које се, прије свега, односе на: очување финансијске стабилности, консолидацију јавног сектора кроз смањење јавне потрошње, унапређење пословног амбијента и наставак структурних реформи у области рада и социјалног старања, здравства, образовања и науке, што треба да резултира унапређењем квалитета живота, посебно кроз раст запослености, квалитетније здравствене услуге и боље образовање.

Даљим спровођењем регулаторне реформе створиће се услови за јачање продуктивности и конкурентности малих и средњих предузећа, повећање привредних активности и привлачење страних инвестиција, као предуслова за повећање друштвеног производа, повећање запослености и економске конкурентности црногорске привреде. Програмиране мјере, посебно у области енергетике, туризма, саобраћаја и пољопривреде, треба да подстакну укупан привредни раст и допринесу равномјернијем регионалном развоју.

У оквиру спровођења своје европске агенде, Влада је донијела Одлуку о образовању радне групе за припрему преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине ЕУ која се односи на преговарачко поглавље 28 – Заштита потрошача и здравља.

На сједници је утврђен и Предлог закона о потврђивању Конвенције о праву непловидбених коришћења међународних водотока. Конвенција има велики значаја, прије свега, због тога што се њом први пут на међународном плану утврђују услови за коришћење, развој, очување, управљање и заштиту међународних водотока и унапређење њиховог оптималног и одрживог коришћења у непловидбене сврхе. Конвенција до сада има 29 потписница, а да би ступила на снагу потребно је да је потврди 35 држава или организација регионалне економске интеграције.

У оквиру текућих питања, Влада је размотрила усмену информацију о вишедневном нестанку електричне енергије на сјеверу Црне Горе. Тим поводом Влада је задужила Министарство економије да са представницима Електропривреде, Електропреноса и Регулаторне агенције за енергетику формира комисију која ће утврдити чињенично стање и евентуалну одговорност за овај вишедневни прекид у снабдијевању електричном енергијом неких градова на сјеверу Црне Горе.

Поред осталог, Влада је данас именовала Јована Којичића за савјетника предсједника Владе за људска права и заштиту од дискриминације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?