- Влада Црне Горе
Министарство правде У Женеви усвојен Нацрт извјештаја о стању људских ...
У Женеви усвојен Нацрт извјештаја о стању људских права у Црној Гори
• Констатован значајан напредак ка плану изградње иституција система и поштовања људских права од претходног извјештаја из 2008. године до данас
• Препоручен наставак напора на имплементацији закона
Радна група Савјета за људска права Уједињених нација усвојила је данас у Женеви нацрт Извјештаја за Црну Гору у којем су садржане препоруке држава чланица за унапређење стања људских права у нашој земљи. Нацрт извјештаја биће достављен Влади Црне Горе, која ће га размотрити и заузети став о наведеним препорукама.
Делегација Црне Горе, предвођена министром за људска и мањинска права др Суадом Нумановићем, представила је 28. јануара у Савјету за људска права Уједињених нација у Женеви Универзални периодични извјештај о стању људских права, први пут у капацитету земље чланице овог важног тијела УН.
Презентација и интерактивна расправа која је трајала више сати протекла је уз генералну оцјену свих чланица Савјета да је Црна Гора постигла изузетан напредак на плану изградње иституција система и поштовања људских права од 2008. године до сада.
У својим препорукама државе су се осврнуле на даље јачање капацитета Заштитника људских права и слобода, наставак напора на имплементацији закона, стратегија и акционих планова из области борбе против дискриминације, нарочито у односу на дјецу, особе са инвалидитетом, избјеглице и расељена лица, мањине, жене, сексуалну орјентацију. Такође, указано је на потребу континуираног јачања напора на сузбијању трговине људима и насиља над женама, као и наставка активности на гарантовању слободе изражавања и мишљења. Један број земаља, као што су САД, Њемачка, Холандија, Аустрија, поред позитивних оцјена о неоспорном напретку на плану поштовања људских права у Црне Горе, изразиле су очекивање и потребу унапрјеђења рада правосудних органа, борбе против организованог криминала и корупције, што је на линији залагања Европске уније и наших унутрашњих политичких приоритета у остваривању већег степена владавине права.
Након интерактивног дијалога у току презентације Универзални периодични извјештај о стању људских права у Црној Гори, 54 државе су се укључиле у расправу и дале 124 препоруке. У претходном циклусу извјештавања, у дебати је учествовало 30 земаља које су Црној Гори упутиле 54 препоруке. Број препорука из другог циклуса УПР-а је већи у односу на први, будући да су измијењене процедуре у извјештавању које подразумијевају да свака препорука државе буде појединачно наведена, без сажимања сличних препорука, како је био случај у претходном циклусу.
Државе које су учествовале у дебати су имале изузетно позитиван став у односу на напоре Црне Горе на успостављању законодавног и институционалног оквира за унапрјеђење људских права и слобода и указале на кораке које држава треба да предузме у циљу даљег унапрјеђења људских права и слобода. За разлику од претходног УПР извјештаја када је акценат у препорукама дат на усвајању законодавног оквира за унапрјеђење људских права, сада је фокус на имплементацији законодавства и стратешких докумената из ове области, што потврђује посвећеност Владе да ефикасно ради на овим питањима.
ПР служба