- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење поводом 2. фебруара свјетског дана влажн...
Саопштење поводом 2. фебруара свјетског дана влажних станишта
Обљежавање глобално важних еколошких датума почиње Свјетским даном влажних станишта (wетланд-а), као јединствене цјелине воде и копна, биолошких процеса и укупног биодиверзитета. Овај датум представља годишњицу потписивања Конвенције о влажним стаништима у иранском граду Рамсару 1971. године, по којем је сам документ назван Рамсарска конвенција.
Мисија Рамсарске конвенције је развијање механизама заштите и рационалног коришћења влажних станишта (језера, ритова, мочвара, заслањених вода), кроз имплементацију активности на локалном, регионалном, националном и међународном нивоу. Одредбе Конвенције, регионални и медјународни скупови у оквиру Програма Секретаријата Конвенције, као и стручни документи који се усвајају на основу Конвенције, имају за циљ примјену добре праксе очувања и одрживог коришћења влажних станишта, што доприноси остварењу опште прихваћеног глобалног циља - одрживог развоја.
Од 1997. године, Свјетски дан влажних станишта се формално обиљежава кроз организовање различитих промотивних акција на локалном или националном нивоу, које за циљ имају изградњу еколошке свијести о значају влажних станишта, као „биолошких резервоара“ биодиверзитета и природних процеса органске продукције. Са друге стране, важно је напоменути да су ова подручја изузетно осјетљива на утицаје људских активности. Јединственост копна и воде садржана у влажним подручјима намеће потребу спровођења опсежних мјера заштите и унапријеђења, како би се очувала природна равнотежа у овим екосистемима.
Иако је Црна Гора богата влажним стаништима различитог типа, за сада је на Листи међународно значајних влажних станишта само Скадарско језеро, од 1995. године. Обзиром да је у питању прекогранични водени ресурс са Републиком Албанијом, 2005. године и албански дио Скадарског језера је заштићен као Рамсарско подручје. Без обзира на природне, културне, историјске и друге разлике двије државе већ низ година остварују значајну сарадњу кроз размјену искуства, примјени примјера добре праксе управљања, заштити одређених локалитета, као и хармонизацији прописа који треба да доведу до ефикасног модела заједничке координације и управљања Скадарским језером.
Надамо се да ће у скоријем периоду додатна влажна станишта Црне Горе бити проглашена новим Рамсарским подручјима у нашој држави.
Сваке године се за обиљежавање Свјетског дана међународно влажних станишта бира одређена тема, којом се скреће пажња на одређену вриједност или проблем wетланд-а. Ове године, тема је „Влажна станишта чувају воду“ која одражава међузависност вода и влажних станишта и истиче кључну улогу коју имају влажна станишта. Мудро користити наша влажна подручја је суштинска компонента одрживог управљања водама. Важно је разумјети критичну везу између влажних станишта и воде : без влажних станишта неће бити воде - и без воде неће бити влажних станишта. Добро је познато да је приступ исправној води и адекватно снабдијевање водом од кључне важности за људски опстанак.
На крају, како је 2013. година УН-ова Међународна година сарадње у области вода, то је и прилика за све нас да погледамо са каквим се све изазовима свијет сусреће када су у питању количине исправне воде, као и да сагледамо нека могућа рјешења. Влажна станишта представљају изазов у смислу пољопривредног, урбаног и прекограничног управљања водама. И, наравно морамо нагласити да је управљање водама одговорност свих нас. Као потрошачи можемо се обавезати да смањимо потрошњу хигијенски исправне воде у нашем домаћинству и да за наводњавање користимо техничку воду. Без обзира на ваше интересовање за влажна станишта, сви можемо помоћи ширењем кључне поруке Међународног дана влажних станишта 2013- влажна станишта чувају воду-на глобалном, регионалном и локалном нивоу.