Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана сједница Савјета за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи

Објављено: 01.02.2013. 22:50 Аутор: Биро

Осамнаеста сједница Савјета за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи, којом је предсједавао потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција, др Игор Лукшић, одржана је данас.



Савјет је усвојио Извјештај о раду Савјета за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента за 2012. годину, којим је дат преглед кључних активности које је Савјет у претходној години реализовао. Поред тога, Савјет се упознао са активностима предузетим у циљу реализације мјера из Акционог плана припремљеним у складу са принципима иницијативе Партнерство отворених влада, као и степеном реализације мјера у периоду од усвајања Акционог плана (април 2012) до 28. јануара 2013. године.



Савјет је разматрао и усвојио Информацију о статусу реализације активности и даљим мјерама на увођењу електронске регистрације предузећа у оквиру Пореске управе и том приликом задужио Пореску управу да приступи развоју новог софтвера који ће подржати све активности ЦРПС-а, како би електронска регистрација предузећа ефикасније функционисала и омогућила новим привредним субјектима да рјешење о регистрацији добијају повратно електронски.



На данашњој сједници, Савјет је размотрио и усвојио одговоре ресорних институција поводом препорука из Извјештаја Савјета страних инвеститора (ССИ) у Црној Гори о инвестиционој клими у земљи, тзв. „Бијелу књигу“. Извјештај ССИ је представио члан Борда Савјета страних инвеститора и указао на добру сарадњу са Савјетом и Министарством финансија у дијелу елиминисања регулаторних баријера пословању.



Савјет за унапређење пословног амбијента, регулаторних и стуктурних реформи се упознао са активностима на превазилажењу проблема неликвидности и међусобних дуговања између привредних субјеката. Детаљно су представљени даљи кораци, односно активности на стварању услова за брже и значајно смањење лоших зајмова у банкарском систему Црне Горе и смањењу међусобних дуговања у привреди.



На дневном реду је била и Информација о усаглашавању националног законодавства са Директивом 2006/123/ЕЗ Европског Парламента и Вијећа од 12. децембра 2006, о услугама на унутрашњем тржишту. С тим у вези, Савјет је прихватио предлог за формирање Радне групе за спровођење активности на транспоновању Директиве о услугама у национално законодавство.



Током данашње сједнице, Савјет се упознао са Програмом приоритетних области за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи за 2013. годину.



Програмом су обухваћене кључне области које ће бити предмет реформи током 2013. године. У дијелу унапређења пословног амбијента, прецизирани су сљедећи приоритети: издавање грађевинских дозвола, реформа фискалитета на локалном нивоу, регистрација предузећа и извршење уговора. Имајући у виду да је Савјет проширио надлежности и на имплементацију структурних реформи, евидентиране су реформе у сљедећим областима: образовање, пензијски систем и здравство. Такође, планирана је и регулаторна реформа из области јавне управе.



Савјет се данас упознао и са информацијама о: Индексу економских слобода 2013 Херитиџ фондације (Индекс 2013), налазима 2013. Доинг Бусинесс Извјештаја (ДБ2013), Индексу глобалне конкурентности 2012-2013 Свјетског економског форума, информацијом о позиционирању Црне Горе у Извјештају “Економске слободе свијета 2012” – Фрасер Института, као и у Извјештају о слободама у свијету за 2013. годину, који публикује Фреедом Хоусе.



Такође, чланови су упознати и са Извјештајем о стању на успостављању Управе за инспекцијске послове.



Сједници Савјета је присуствовао представник Савјета страних инвеститора у Црној Гори, као и представник Еаст Wест Манагмент Институте-а (УСАИД).

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?