Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одговор: Све дозволе издате у складу са законом

Објављено: 07.02.2013. 01:32 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

И

Поводом издавања грађевинских и употребних дозвола за рекострукцију бензинске пумпе МАТ Цомпанy, Министарство одрживог развоја и туризма има обавезу да се обрати јавности са циљем предочавања чињеничног стања и заштите професионалног интегритета својих запослених. Као прво, овдје је ријеч о старој бензинској пумпи која је у два наврата реконструисана.

ИИ
Наиме, поменута компанија је 2. октобра 2008. од Министарства затражила грађевинску дозволу за реконструкцију бензинске станице тј. доградњу гасне станице са пратећом опремом. Министарство је, на основу уредно приложене документације, 27. новембра исте године дозволу издало. Након тога, 4. децембра 2008. инвеститор се, са такође уредно поднијетом документацијом, обратио Министарству са циљем издавања употребне дозволе за овај објекат. Употребна дозвола је, након редовно спроведеног техничког пријема који је обављао Кватро пројект доо из Пљеваља, издата 13. марта 2009.

Инвеститор се, дакле, обратио са потпуном документацијом за издавање обије дозволе, те су оне у законом прописаној процедури и издате.

Грађевинска дозвола је издата у просјечном временском року од 56 дана, а употребна такође у просјечном року од око три мјесеца.

ИИИ
Након тога, инвеститор се марта 2009. обратио Министарству са захтјевом за издавање грађевинске дозволе за нову реконструкцију пумпе у дијелу радова на пословном објекту и надстрешници. Министарство је, поступајући у складу са законом, одбило овај захтјев из разлога некомплетне документације.

Након комплетирања документације, инвеститор се поново 27. јула 2009. обратио Министарству за издавање грађевинске дозволе за поменуту реконструкцију. Ова грађевинска дозвола је, на основу уредно поднијете документације, издата 31. јула исте године. Захтјев за издавање употребне дозволе односно одређивање вршиоца техничког прегледа, инвеститор је поднио 28. јула. Рјешењем Министарства од 3. септембра 2009. за вршиоца техничког прегледа одређен је ЈУ Институт за истраживања у области заштите на раду из Подгорице. Према извјештају Института, грађевински дневник извођача радова је вођен од 31. јула 2009. до 18. септембра 2009. што потврђује да радови на реконструкцији нијесу отпочели прије издавања грађевинске дозволе. Након тога, употребна дозвола издата је 10. новембра 2009.

Дакле, инвеститор се због радова на новој реконструкцији обратио са потпуном документацијом за издавање дозвола, те су оне у законом прописаној процедури и издате.

Грађевинска дозвола је издата у року од четири дана од дана подношења потпуне документације. Употребна дозвола издата је у просјечном року од око три мјесеца.

Такође, наглашавамо да су поступак покретања инспекцијског надзора над неким објектом и поступак издавања дозвола за тај објекат два независна управна поступка. Или, једноставно: Министарство није имало ни један законски основ да одбије издавање дозволе за реконструкцију овог објекта за који је уредно поднијета сва документација, па ни у случају да је за исти покренут поступак инспекцијског надзора.

ИВ
Наглашавамо да издавању дозвола од стране овог Министарства претходи читав низ документације која се издаје од стране ресорних органа: доказ о праву својине, уговор о измиреним комуналијама са Општином Пљевља, извјештај Комисије за техничку контролу Главног пројекта, сагласности надлежних институција – противпожарна сагласност Министарства унутрашњих послова и јавне управе, санитарна сагласност Министарства здравља, рада и социјалног старања, сагласност на елаборат процјене утицаја на животну средину од Министарства туризма и заштите животне средине, саобраћајна сагласност од Секретаријата за уређење простора општине Пљевља, сагласност термоенергетског инспектора, извјештај о техничком прегледу објекта од стране лиценцираних привредних субјеката, потврда о плаћању административне таксе, изјава пројектанта, извођача радова и надзорног органа да су објекти урађени према грађевинској дозволи и пројектној документацији и др.

Ово Министарство подржава све оне активности које указују на коруптивне елементе и самим тим доприносе демократизацији друштва, али исто тако, уколико те активности немају основ у чињеницама, постају антипод демократизацији и средство за угрожавање личног и професионалног интегритета квалитетних тимова који су у Министарству задужени за послове урбанизма и грађевинарства.

Пласирање информација, попут ових на које, због објективног информисања јавности сада одговарамо, често не носи са собом одговорност за њихову тачност и истинитост, и вјерујемо да грађани Црне Горе то знају. Нажалост, тај недостатак одговорности за тачност јавно изговорене ријечи даје могућност за константан и интензиван наступ према јавности, чиме, парадоксално, сами исход приче о кривичним пријавама и истина постају мање важни.

Но, ово министарство је, и увијек ће, свој рад и обраћање јавности базирати на чињеницама, и максималном професионализму.

Одговор се даје на основу Закона о медијима (чл. 26, 27 и 28)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?